نسخه چاپی


مشکلات عشایر خراسان شمالی

ساخت و سازهایی که عشایر را عاصی کرده است

عشایر خراسان شمالی همه ساله بعد از کوچ از مناطق قشلاقی، در میانبندهای استان ساکن می شوند و مدت زمان حضور آنان در میانبندها به 15 تا 20 روز است و در این مدت منتظر می مانند تا بخش های ییلاقی استان از لحاظ پوشش چراگاهی و ... آماده شود. .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا، اما هر زمان که این افراد از مناطق قشلاقی از استان گلستان به میانبندهای خراسان شمالی کوچ کرده اند با احداث یک پروژه در محل زندگی شان مواجه شده اند که همچون قارچ بر سر راه آن ها سبز شده اند.

در صورت ادامه ساخت و ساز، عشایر خراسان شمالی جایی برای استقرار در میانبندها نخواهند داشت.

شعبانی یکی از عشایر خراسان شمالی که هم اکنون در میانبند بجنورد چادرهای محل زندگی خود را برپا کرده است گفت: چندین سال است که وقتی از مراوه تپه به این منطقه باز می گردیم با یک ساختمان ساخته شده در محل زندگی خود مواجه می شویم.

وی افزود: در گذشته در محلی همچون تخته ارکان که در پنج کیلومتری بجنورد قرار دارد تعداد زیادی از خانوارهای عشایری در این محل بعد از بازگشت از مناطق قشلاقی اتراق می کردند و این امر به آن دلیل بود که عرصه برای زندگی آن ها نیز باز بود و آن ها می توانستند به راحتی کارهای روزمره خود همچون چرای دام را انجام دهند.

شعبانی ادامه داد: اما چند سالی است که متاسفانه با مشکل تصاحب این زمین ها از سوی ادارات مختلف مواجه شده ایم و هر سال که می گذرد تعداد این ادارات بیشتر می شود.

وی اظهار کرد: ورزشگاه، بیمارستان، دانشگاه ها، نمایشگاه، سیلوی گندم و سایر ادارات ساخت و سازهایی بوده که طی چند سال اخیر در این منطقه انجام شده است.

شعبانی تصریح کرد: اگر روند به همین صورت ادامه یابد، عشایر خراسان شمالی دیگر جایی برای استقرار در میانبند را نخواهد داشت و از سوی دیگر مسئولان استان گلستان نیز تاکید بر این امر دارند که عشایر حتما تا اوایل اردیبهشت ماه از آن استان خارج شوند و ما باید تا زمان حضور در مناطق ییلاقی سرگردان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ساخت و ساز در میانبند شهرستان مانه و سملقان نیز وجود دارد اما نسبت به منطقه ارکان بجنورد کمتر بوده است.

یکی دیگر از جمعیت عشایری خراسان شمالی در ادامه بیان کرد: ساخت و ساز از یک سو که عرصه زندگی را بر ما در این مناطق تنگ کرده است، تخلیه و رهاسازی نخاله های ساختمانی از سوی دیگر سبب بروز مشکل برای ما شده است.

وی افزود: بخشی از این نخاله ها مربوط به ساخت و سازهایی است که در همین مناطق میانبند صورت می گیرد و بخشی نیز نخاله هایی هستند که از سایر مکان ها به این مناطق انتقال داده می شوند و در اینجا تخلیه می شوند.

وی ادامه داد: ساخت و سازها که عرصه های چراگاهی دام را در میانبندها کاهش داده از یک سو، رهاسازی نخاله ها نیز سبب شده تا دام های عشایری مراتع کمتری برای چرای دام داشته باشند.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر وجود این نخاله ها و تغذیه دام در اطراف این نخاله ها سبب بیماری دام ها می شود بطوریکه هم اکنون چندین بره از زمان کوچ به مناطق میانبند ارکان در بجنورد نیز بیمار شده اند.

رئیس بسیج جامعه عشایری خراسان شمالی گفت: عرصه میانبندها سال به سال برای عشایر در خراسان شمالی تنگ تر می شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی دارای پنج هزار و 300 خانوار عشایری است، افزود: میانبندها مناطقی هستند که عشایر این استان به هنگام کوچ به مناطق ییلاقی و یا قشلاقی به مدت 20 تا 25 روز در آنجا ساکن می شوند .

قنبرزاده افزود: اما چندین سال است زمانیکه این افراد به این مناطق کوچ می کنند با این مشکل مواجه می شوند که چندین هکتار از عرصه های میانبند توسط کشاورزان و یا ادارات دولتی گرفته شده است .

وی ادامه داد: این مشکل در حال حاضر در تخته ارکان و اطراف روستای مهنان در شهرستان بجنورد به وضوح مشاهده می شود .

رئیس بسیج جامعه عشایری خراسان شمالی تصریح کرد: ایل راه ها در اطراف روستای مهنان به گونه ای تصرف شده که حتی فضای کوچکی برای تردد دام ها نیز وجود ندارد و عشایر مجبور هستند تردد دام را با خودرو انجام دهند که این امر موجب بروز حوادثی نیز شده است .

قنبرزاده خاطرنشان کرد: ادارات و سازمان ها قبل از تصرف این زمین ها در ابتدا باید مکانی برای اسکان عشایر در مناطق میانبند در نظر بگیرند .

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی بیان کرد: زمین هایی که عشایر به عنوان میانبند در آنجا مستقر می شوند، زمین های ملی بوده و هم اکنون اداره کل منابع طبیعی قبل از واگذاری، استعلاماتی را از این اداره کل دریافت می کند.

وی گفت: زمین هایی که هم اکنون در آن ساخت و ساز انجام شده، زمین هایی بوده که در گذشته واگذار شده است.

قلی پور در پاسخ به این سوال که ممکن است زمین هایی نیز واگذار شده اما هنوز ساخت و سازی در آن صورت نگرفته و اگر ساخت و ساز صورت گیرد دیگر جایی برای استقرار عشایر در مناطق مذکور وجود نخواهد داشت؟ اظهار کرد: مکان هایی که هم اکنون عشایر در میانبندها استقرار می یابند، به هیچ جایی واگذار نشده و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: