نسخه چاپی


فرماندار سمیرم خبر داد:

آغاز کوچ چهار هزار خانوار عشایر قشقایی به سمیرم

فرماندار سمیرم گفت: کوچ بیش از چهار هزار خانوار عشایر ایل قشقایی به مراتع ییلاقی شهرستان سمیرم آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عسگریان با اشاره به آغاز کوچ بیش از چهار هزار و 750 خانوار عشایر ایل قشقایی به مراتع ییلاقی شهرستان سمیرم افزود: طبق تقویم کوچ، عشایر باید از 25 اردیبهشت هر سال وارد مراتع ییلاقی شوند که امسال به دلیل بارندگی خوب و علوفه فراوان در مراتع قشلاقی جنوب، تقویم کوچ را رعایت کرده اند .

وی افزود: عشایر کوچ رو به سمیرم از چهار طایفه عمله، فارسیمدان، شش بلوکی و دره شوری ایل قشقایی هستند که با 500 هزار راس دام به مدت پنج ماه در 350 هزار هکتار از مراتع و صد هزار هکتار جنگل این شهرستان برای چرای دام خود استفاده می کنند.

فرماندار سیمرم با اشاره به اینکه این عشایر با جمعیتی بیش از 25 هزار نفر جز تولید کنندگان عمده گوشت و لبنیات هستند، گفت: شغل بیش از 90 درصد از عشایر دامداری و در مراتع مشغول دامداری و تولید فرآورده های دامی هستند و تعدادی از خانواده ها در کنار دامداری به کشاورزی هم مشغول هستند.

عسگریان با بیان اینکه اداره منابع طبیعی این شهرستان بزودی طرح شمارش دام و کنترل پروانه چرای عشایر و دامداران را آغاز می کند گفت: هر دامدار یا خانوار عشایری که دارای دام مازاد باشد متخلف، محسوب و قاطعانه با آنها برخورد می شود .

فرماندار سمیرم افزود: نیمی از مراتع درجه یک استان اصفهان در شهرستان سمیرم واقع شده که امسال ارزش اقتصادی علوفه در چهارصد و 55 هزار هکتار مرتع به مبلغ هشتصد و 84 میلیارد تومان برآورد شده است.

  

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:٠٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: