نسخه چاپی


در شرایط مناسب بودن بارندگی

۱۵میلیون راس دام سبک مازاد عشایر به بازار ترزیق می شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در شرایطی که میزان بارندگی در کشور مناسب باشد به صورت طبیعی حدود ۱۵ میلیون راس دام مازاد عشایر کشور به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، علی اکبری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار داشت: جمعیت دام کشور دارای رقم قابل توجهی است که تنها 25 میلیون راس آن در اختیار عشایر کشور قرار دارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمعیت دامی مولد در اختیار عشایر کشور به عنوان ذخیره ژنتیکی کشور محسوب می‌شود، افزود: در شرایطی که میزان بارندگی در کشور مناسب باشد به صورت طبیعی حدود 15 میلیون راس دام مازاد عشایر کشور به بازار عرضه می‌شود.

اکبری با اشاره به اینکه بخشی از رقم قابل توجه دام مازاد عشایر مستقیما به کشتارگاه‌ها و بخشی دیگر به واحدهای پرواربندی‌ها منتقل می‌شود، ادامه داد: دام منتقل شده به پرواربندی‌ها نیز بعد از ایجاد ارزش افزوده مجددا در اختیار کشتارگاه‌ها قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق کشتار گوساله و گاو تامین می‌شود که مقوله جداگانهای در مقایسه با دام سبک دارد، عنوان کرد: با توجه به دانش بومی عشایر، ذخیره ژنتیکی دام مولد کشور و ظرفیت موجود 85 درصد از نیاز داخلی کشور به گوشت قرمز از طریق  پرواربندی‌ها تامین می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خاطرنشان کرد: 15 درصد از باقی مانده نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق واردات دام زنده و گوشت منجمد تامین می‌شود که اقدامات لازم در این زمینه توسط وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های زیر مجموعه صورت می‌گیرد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٠:٠٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: