نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی اعلام کرد:

کاهش 30 درصدی پروار دام در خراسان شمالی بر اثر بارندگی ها

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: بارندگی، های نیمه دوم سال گذشته و اوایل امسال و سرسبزی مراتع 30درصد هزینه پروار دام عشایر استان را کاهش داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدرضا قلی پور اظهار داشت: خشکسالی و فقر مراتع، عشایر این استان را در سال های گذشته مجبور به تغذیه دستی با علوفه دستی کرده بود که این امر هزینه های پروار را افزایش داده بود.

وی افزود: عشایر هر سال دام خود را با چرا در مراتع مناطق قشلاقی پروار می کردند که در برخی از سال ها به علت افت شدید بارندگی ها و کمبود علف در مراتع به اجبار دام خود را بصورت دستی تغذیه می کردند.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی ادامه داد: خرید علوفه دستی از جمله جو، کنساتره برای قشر عشایر هزینه بالایی دربر دارد که خوشبختانه  به دلیل بارندگی ها امسال این هزینه ها کمتر می شود.

وی گفت: بارندگی های اخیر باعث پرآب شدن رودخانه ها، چشمه ها، قنات ها و منابع آبی مناطق ییلاقی و قشلاقی شده است.

قلی پور افزود: در سال های گذشته به علت خشکسالی و کم آبی، آب شرب خانوار های عشایری با تانکر سیار تامین می شد اما خوشبختانه این مشکل امسال رفع شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: بارندگی ها موجب سرسبزی مراتع مناطق قشلاقی شده که این امر، کوچ ییلاقی عشایر استان را یک ماه به تاخیر انداخته است.

قلی پور افزود: پس از فرصت داده شده و با معتدل شدن هوا و سرسبزی ییلاقات، عشایر دام  خود را به سمت مناطق ییلاقی دامنه کوه های شاه جهان، گلیل و سرانی شیروان، ارتفاعات فاروج، سالوک و آلاداغ اسفراین و بجنورد کوچ می دهند که این کوچ 45 روز به طول می انجامد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ٢٥ فروردين ١٣٩٨ - ١٠:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: