نسخه چاپی


تاکید مدیرکل امور عشایر خوزستان

عشایر خوزستان تا اطلاع ثانوی کوچ نکنند

مدیرکل امور عشایر استان خوزستان از عشایر کوچنده این استان خواست تا اطلاع ثانوی از کوچ کردن به مناطق ییلاقی خودداری کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی رحم کریمی گفت: به علت خطرناک بودن مسیر‌های تردد و شرایط اضطراری استان‌های مقصد، عشایر تا اطلاع ثانوی کوچ نکنند و امیدواریم که در آینده بتوانند به سلامت کوچ کنند.

در استان خوزستان ۱۷۰۰ کیلومتر از راه‌های عشایری به صورت جزیی و کلی آسیب دیده اند.

وی افزود: با توجه به اینکه در آستانه فصل کوچ هستیم، دستگاه‌های راه سازی برای بازگشایی جاده‌ها در اسرع وقت اعزام شده اند و در حال مرمت راه‌ها و آسان سازی عبور و مرور عشایر هستند.

کریمی گفت: امکاران بازسازی ابنیه‌ها و پل‌های آسیب دیده، در کوتاه مدت فراهم نیست و این فرایند زمان بر است.

مدیرکل امور عشایر استان خوزستان با بیان اینکه ۱۸۰ خانوار در بستان و ۲ راهی چذابه و فکه هستند و ما در حال ارسال محموله برای این مناطق هستیم، افزود: با هماهنگی‌هایی که با جمعیت هلال احمر صورت گرفته به وسیله کامیون و خودرو‌های پیکاپ، محموله ها، مواد غذایی و بهداشتی به آن نواحی ارسال خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته خانوار‌ها دچار آبگرفتگی نشده اند و فقط در محاصره آب قرار دارند که تاکنون نیز آسیبی گزارش نشده است.

کریمی اظهار داشت: پس از جلسات برگزار شده با سازمان منابع طبیعی و سازمان آبخیزداری و جنگلداری تصویب شد که دام‌های عشایر می‌توانند تا ۱۰ اردیبهشت ماه بدون هیچ مشکلی و محدودیتی تعلیف (چرای دام) کنند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان تصریح کرد: زندگی عشایری قدرت بالایی برای سازگاری با طبیعت دارد و آن‌ها به نحو احسن از آن استفاده میکنند. هم زیستی با طبیعت در آن‌ها نمود دارد و در کمترین زمان میتوانند جا به جا شوند.

وی با اشاره به اینکه این بارش‌ها در ۴۰ سال اخیر بی سابقه هستند، افزود: با توجه به ورود سامانه بارشی و احتمال رعد و برق از عشایر عزیز میخواهیم در نقاطی که احتمال برخورد صاعقه وجود دارد قرار نگیرند و دام‌های خود را در مناطق غیر سیلابی نگهداری کنند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨ - ١١:٥١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: