نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد:

تشکل های عشایری باید بصورت "کشاورزی قراردادی" برای عشایر کار کنند

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه هنوز از فعالیت تشکل های عشایری راضی نیستم، تصریح کرد: تشکل های عشایری باید آنقدر قوی شوند که بصورت "کشاورزی قراردادی" با کشاورزان و عشایر کار کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در شورای مدیران و روسای امور عشایر خراسان جنوبی با اشاره به اینکه "کشاورزی قراردادی" از سیاست های وزارت جهادکشاورزی است، اضافه کرد: امروز تعاونی هایی موفق هستند که به دنبال کشاورزی قرادادی باشند.

وی گفت: در موضوع تولید باید ببینیم اول کار کجا است؟ و آخر آن به کجا باید ختم شود؟ و این موضوع را باید از تلفیق ساختار دولتی و تشکل های عشایری پیگیری کنیم.

قندالی بیان داشت: در مجلس یک فراکسیون قوی تحت عنوان فراکسیون عشایری داریم که 176 نفر از نمایندگان مجلس عضو این فراکسیون هستند و قوانین بسیار خوبی تصویب شده است که یکی از این قوانین اختصاص سهمی از مالیات بر ارزش افزوده به عشایر است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده اختصاص به عشایر و سامانه های عرفی عشایر دارد و نباید در روستاها هزینه شود؛ مخصوصا روسای امور عشایر شهرستان ها باید نهایت دقت را داشته باشند و از حق و حقوق عشایر در این زمینه دفاع کنند.

وی ادامه داد: باید این اعتبارات را از فرمانداری ها مطالبه کنید و پروژه هایی در مناطق عشایری تعریف و اجرای آنرا از طریق فرمانداری ها پیگیری کنید.

قندالی با اشاره به "طرح ویژه ارتقاء سواد و دانش در مناطق عشایری" مصوب هیات دولت، اظهار داشت: باید اجرای این طرح را از دستگاه ها  آنقدر مطالبه و پافشاری کنیم تا نهادینه شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: طرح دیگری نیز تحت عنوان "طرح ویژه فرهنگی و مذهبی برای عشایر" در هیات دولت مصوب شده است که باید از این طرح در مقوله توانمندسازی عشایر استفاده مطلوب را ببریم.

وی با اشاره به دیدار با استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: استاندار فردی دلسوز هستند که نگاه بسیار خوبی به عشایر دارند و دیدگاه نمایندگان مردم استان خراسان جنوبی در مجلس به عشایر و مناطق محروم نیز دیدگاه بسیار مثبتی است که باید از این فرصت ها استفاده کنیم.

قندالی افزود: در سطح وزارت جهادکشاورزی هم انصافا فرصت های بسیار خوبی فراهم است که باید از این ظرفیت ها برای خدمت به جامعه عشایری نهایت استفاده را ببریم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه باید کار با مردم را سر لوحه کارهای خود قرار دهیم، افزود: باید به مردم ماهیگیری یاد بدهیم نه اینکه برای آنان ماهی بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: اگر کارهایی که انجام می دهیم کیفی باشد دیگر نیازی به ترویج و تبلیغ نداریم و مردم خودشان به یکدیگر خبر می دهند بنابراین هر کدام از ما به عنوان یک فرد می توانیم تاثیرگذار باشیم.

قندالی با اشاره به بازدید از مجتمع دامپروری گرماب در شهرستان زیرکوه، گفت: این نشان می دهد که ارتباط عشایر با ما زیاد شده است و نباید بگذاریم این ارتباط و اعتماد از ما سلب شود و حتما باید آنرا حفظ و تقویت کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به ارتقاء ساختار اداری امور عشایر استان ها، گفت: روز اولی که بنده مسئولیت گرفتم 12 اداره کل امور عشایر در سطح کشور وجود داشت اما امروز به 19 اداره کل رسیده است همچنین 8 استان که هیچ ساختار اداری عشایری نداشتند مثل قم و زنجان و قزوین و ... دارای اداره عشایری شدند و در شهرستان ها نیز 14 اداره  و نزدیک به 50 نمایندگی مصوبه گرفتیم.

 


 

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٠:٠١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: