نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر استان ایلام:

25 درصد از عشایر ایلام از روشنایی پنل‌های خورشیدی بهره مند هستند

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: در چند سال اخیر با همکاری شرکت توزیع برق استان و در راستای جایگزین کردن انرژی های نو به جای سوخت‌های فسیلی و نباتی، بیش از 25 درصد از جمعیت عشایری استان ایلام از نعمت روشنایی پنل های خورشیدی بهره مند شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای خانوارهای عشایری کوچنده، تأمین روشنایی برای آنان است که به دلیل دور افتاده بودن و شرایط خاص مناطق ییلاقی، امکان برخورداری از انرژی برق را ندارند.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام در این خصوص با اشاره به ضرورت جایگزینی سوخت های تجدیدپذیر به جای سوخت‌های تجدیدناپذیر، می گوید: با توجه به اینکه کلیه مناطق ییلاقی استان فاقد برق هستند براساس تفاهم نامه صورت گرفته با شرکت توانیر و شرکت توزیع برق استان و به منظور رفاه حال عشایر و تأمین روشنایی برای این قشر، مقرر شد که پنل‌های خورشیدی بین عشایر توزیع شود.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام تحت پوشش قرار دادن بیش از 70 درصد عشایر استان در حوزه بیمه های روستایی و عشایری را یکی دیگر از خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان اعلام می کند.

وی می افزاید: عشایر ایلام پس از پرداخت 15 سال حق بیمه می‌توانند از مزایای بیمه بازنشستگی روستایی و عشایری بهره مند شوند.

سلیمی همچنین یادآور می شود: در سال گذشته با هدف ارتقاء معیشت عشایر و افزایش میزان تولید گوشت قرمز و پرورش دام، مبلغ 205 میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات از محل اشتغال روستایی و عشایری به عشایر استان  ایلام پرداخت شده است.

 علی سلیمی اضافه می کند: در چند سال اخیر با همکاری شرکت توزیع برق استان 25 درصد از جمعیت عشایری استان از نعمت روشنایی پنل‌های خورشیدی بهره مند شدند.

وی اضافه می کند:براساس تفاهم صورت گرفته 85 درصد از کل قیمت تمام شده پنل‌های خورشیدی توسط شرکت توزیع برق استان و 15 درصد(مبلغی بین 110 تا 135 هزار تومان) توسط خود عشایر پرداخت می‌شود.

سلیمی خاطرنشان می کند: همچنین در سال‌جاری 900 میلیون ریال اعتبار برای جایگزینی سوخت فسیلی بجای سوخت نباتی به منظور حفظ و حراست از منابع ملی و طبیعی در مناطق عشایری استان هزینه شده است.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٨ دی ١٣٩٧ - ٠٩:٥٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: