نسخه چاپی


بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس

سه میلیون خانوار روستایی و عشایری از بیمه بازنشستگی محرومند

طبق آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود سه میلیون و 370 هزار خانوار روستایی و عشایری در سطح کشور از هرگونه بیمه بازنشستگی و از کار افتادگی محروم هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری فارس، در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که به منظور مقابله با آثار اجتماعی تحریم‌ها نوشته شده، فرازی به بیمه اجتماعی روستائیان، عشایر و کشاورزان اختصاص یافته که حاوی نکات مهم و جالب توجهی است.

برای مثال در مورد وضعیت اقتصادی این قشر با اشاره به آسیب‌پذیری بیشتر روستائیان نسبت به شهرنشینان از تکانه‌های اقتصادی و به ویژه تحریم آمده است: «درآمد روستائیان 55 درصد ساکنین شهرها است و برخی استان‌ها یک سوم میانگین ملی درآمد دارند. بدین لحاظ پوشش بیمه‌های اجتماعی برای این قشر از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است »

همچنین در این گزارش به آمار خانوارهای روستایی و عشایری اشاره شده: «حدود سه میلیون و 370 هزار خانوار روستایی و عشایری در سطح کشور از هرگونه بیمه بازنشستگی و از کار افتادگی محروم ستند.»

کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس در گزارش خود به محاسبه رقم مورد نیاز برای پوشش همگانی روستائیان و عشایر پرداخته و چنین نتیجه گرفته‌اند: «اگر حق بیمه سهم دولت برای این تعداد خانوار به میزان 480 هزار تومان تامین شود، امکان پوشش برای کل این افراد فراهم خواهد شد.»

بر این اساس در گزارش مزبور رقم مورد نیاز برای انجام این کار مهم یک هزار و 660 میلیارد تومان برآورد شده است. طبق آن چه در اتاق فکر مجلس طراحی شده است، تخصیص 1660 میلیارد تومان در سال‌جاری برای گسترش نفوذ بیمه اجتماعی بازده بسیار بالایی در ایمنی اجتماعی خواهد داشت.

به این ترتیب به نظر می‌رسد بحث بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر به عنوان یکی از گلوگاه‌های گسترش خدمات رفاهی در کشور، مورد توجه مراکز علمی و پژوهشی کشور قرار گرفته که می‌تواند زمینه‌ساز کل‌گیری یک گفتمان ملی برای پوشش کامل طبقه مولد کشور باشد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٤ آبان ١٣٩٧ - ١٣:١٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: