نسخه چاپی


رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر:

پدافند غیرعامل ایمن سازی زیرساخت های مورد نیاز کشور است

پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی است که صرف نظر از منشأ تهدید، متوجه حفاظت از اشیا و پدیده های موجود است و هدف آن ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت های مورد نیاز مردم و کشور است.

 

در تقویم رسمی کشور 8 تا 14 آبان ماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است. به همین مناسبت گفتگویی با جناب آقای سعید محمدی، رئیس گروه پدافند غیرعامل سازمان امور عشایر انجام شده است که تقدیم خوانندگان گرامی می شود.

 

                                                                   روابط عمومی و امور بین الملل سازمان امور عشایر

 

 

ـ پدافند غیر عامل چه موضوعاتی را شامل می شود و شعار امسال پدافند غیرعامل چیست؟

 

ضمن تشکر از شما و گرامیداشت فرا رسیدن هفته پدافند غیرعامل، شعار سال 97 از طرف سازمان پدافند به عنوان "پدافند غیرعامل؛ افزایش بازدارندگی در سایه حماسه حسینی" تعیین شده است. در تعریفی ساده پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی را شامل می شود که صرف نظر از منشأ تهدید، متوجه حفاظت از اشیا و پدیده های موجود است. همچنین پدافند غیرعامل اقداماتی است که مستلزم به کارگیری جنگ افزار نبوده و با اجرای آن می توان خسارات و تلفات را به حداقل ممکن رساند. هدف پدافند غیرعامل ایمن سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت های مورد نیاز مردم و کشور است تا به تدریج شرایطی برای امنیت ایجاد کند.

 

ـ چند قرارگاه تخصصی در کشور در خصوص حوزه پدافند غیرعامل فعالیت دارند؟

در حال حاضر چهار قرارگاه تخصصی در حوزه پدافند غیر عامل در کشور وجود دارد که شامل قرارگاه زیستی، پرتوی، اقتصادی و سایبری است.

 

- سازمان امور عشایر در کدام قرارگاه تخصصی فعال است؟

با توجه به سطح بندی دستگاهی از منظر حیاتی، حساس و مهم بودن، پدافند غیرعامل در سازمان امور عشایر در حوزه زیستی قرار دارد که حوزه وظایف آن شامل اطلاع رسانی، آگاهی بخشی، فعالیت های آموزشی، برگزاری همایش و رزمایش است. این تکالیف در استانها توسط رابط پدافند غیرعامل با هماهنگی کمیته پدافند استانداری استان و زیر نظر این کمیته برای ارتقاء دانش و آگاهی و آمادگی پرسنل استان و جامعه هدف پیگیری می شود. در ستاد سازمان نیز توسط گروه پدافند غیرعامل و هماهنگی با کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهادکشاورزی و زیر نظر سازمان پدافند غیرعامل کشور انجام می گردد.

 

-  گروه پدافند غیرعامل در سازمان امور عشایر از چه سالی شروع به فعالیت نموده و تاکنون چه اقداماتی در راستای برنامه های پدافند غیرعامل صورت گرفته است؟

پدافند غیرعامل از سال 95 در سازمان رسما آغاز به کار نموده و تاکنون در زمینه آگاهی بخشی تمامی اطلاعیه ها و بخشنامه های سازمان پدافند غیرعامل و وزارت مطبوع در اسرع وقت به استانها اطلاع رسانی شده و از استانها نسبت به بخشنامه ها و اطلاعیه ها گزارش عملکرد خواسته شده است و عملکرد قابل قبولی در این مدت داشته اند. در بحث آموزش  نیز دوره آموزشی در ستاد سازمان برای مدیران ستادی تحت عنوان «اصول و مبانی پدافند غیرعامل زیستی» شهریور ماه سال 96 برگزار شد. همچنین در سطح آموزش ملی برای مدیران استانی همایشی در استان سمنان برگزار شد و برگزاری دو دوره آموزشی نیز تا پایان سالجاری در استان های اصفهان و بوشهر برنامه ریزی شده است. از اقدامات دیگر می توان به برگزاری رزمایش پدافند غیرعامل با عنوان «آلودگی میکروبی آب شرب منطقه عشایری کمردشتِ دشتِ لار» در استان تهران که مهر ماه سالجاری در دشت لار برگزار شد اشاره کرد.

همین طور در راستای اجرای بند (ز) تبصره 12 قانون برنامه سال 96 که بر اساس آن دستگاه ها می بایست یک درصد از اعتبارات تملک و دارایی های سرمایه ای تخصیص یافته خود را برای طرح های پدافند غیرعامل و مصون سازی زیرساخت های همان دستگاه هزینه نمایند، در این راستا طی تفاهم نامه ای در پنج بند، توانستیم مجوز مواردی مثل نصب سیستم اعلام حریق و کپسولهای اطفاء حریق و مجوز نصب سیستم قطع آب، برق، گاز و مجوز خرید دیزل ژنراتور و مجوز ارزیابی دوره ای پدافند غیرعامل و فرهنگ سازی و آموزش را از سازمان پدافند غیرعامل بگیریم که این موارد در سازمام به اجرا درآمدند که اجرای آنها کمک بزرگی به سطح ایمنی پرسنل سازمان نموده است.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - ٠٩:٣٤
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: