نسخه چاپی


افتتاح نخستین سامانه صدور کارت هوشمند عشایر در خلخال

۱۰۰ هزار خانوار غیرعشایری از جمعیت عشایری کشور حذف می‌‎شوند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با تکمیل سامانه صدور کارت شناسایی هوشمند، ۱۰۰ هزار خانوار غیرعشایری از جمعیت عشایری کشور حذف می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، نخستین سامانه صدور کارت هوشمند عشایر در خلخال توسط دکتر کریمی فیروزجایی عضو هیئت رئیسه و رئیس فراکسیون عشایری و دکتر علائی مقدم رئیس سازمان امور عشایر ایران و با حضور جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در محل شرکت تعاونی عشایری خلخال افتتاح و رونمایی شد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در مراسم رونمایی از این سامانه که رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل و نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس نیز حضور داشتند، اظهار داشت: براساس سرشماری عشایر کوچنده جمعیت عشایری کشور ۲۴۶ هزار خانوار است اما دفترچه های صادر شده برای عشایر ۳۵۲ هزار جلد است.

شاهپور علایی مقدم  ادامه داد: با تکمیل عملیات صدور کارت شناسایی و تردد هوشمند برای جمعیت عشایری کشور، نام بیش از ۱۰۰ هزار خانوار غیرعشایری  از لیست خانوارهای عشایری کشور حذف می شود و به این ترتیب امکانات یارانه‌ ای به دست عشایر واقعی خواهد رسید.

وی هدف از راه اندازی سامانه و صدورکارت شناسایی و تردد هوشمند را ارائه خدمات مناسب‌تر و کیفی‌تر به جامعه پرتوان عشایری عنوان کرد و افزود: با شناسایی دقیق جامعه عشایری از این پس توزیع نهاده‌ دامی و کالاهای اساسی مورد نیاز عشایر به جای دفترچه‌های سنتی عشایری از طریق این سامانه انجام می‌شود تا مشکلاتی که در این خصوص داشتیم به تدریج برطرف شود.

علائی مقدم با بیان اینکه جامعه عشایری جامعه‌ای تولیدکننده و مولد محسوب می‌شوند، گفت: بیش از ۲۵ درصد تولیدات ملی مربوط به جامعه عشایری است که شامل مواد لبنی، مواد پروتئینی و برخی دیگر از نیازمندی‌های جامعه می شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با کوچ بهاره عشایر نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به فصل کوچ و حرکت عشایر از قشلاقات به سمت ییلاقات، تلاش می کنیم تا با اکیپ‌های بهداشتی، درمانی و خدماتی در خدمت عشایر کوچنده باشیم.

 

گفتنی است، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون عشایری و رئیس سازمان امور عشایر ایران پیش از رونمایی از این سامانه با حضور در دفتر امام جمعه خلخال با "حجت‌الاسلام حاج کریم اسدی" دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار که رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل، نماینده شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور عشایر استان اردبیل نیز حضور داشتند، مسائل و مشکلات عشایر شهرستان های خلخال و کوثر و راهکارهای عملی رفع این مشکلات مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین به منظور بررسی وضعیت و مسائل و مشکلات عشایر خلخال، شورای عشایری این شهرستان در محل فرمانداری با حضور رئیس فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان امور عشایر برگزار شد.

 


  • تاریخ درج خبر : پنج شنبه ١٩ فروردين ١٤٠٠ - ٠٨:٠٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: