نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

مقام معظم رهبری اذن ویژه‌ای برای آبرسانی به عشایر داده اند

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: مقام معظم رهبری اذن ویژه‌ای برای آبرسانی به جامعه عشایری داده اند و باید در این زمینه تلاش کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم امروز دوشنبه ۲۰ بهمن ماه در مراسم بهره‌برداری از فاز دوم طرح آبرسانی پایدار به محلات عشایری "خواجه منجیکوه" در شهرستان نهبندان خراسان جنوبی با بیان این مطلب افزود: با توجه به پیگیری‌هایی که از طریق دولت و مجلس انجام دادیم، با اذن ویژه مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی برای اجرای پروژه‌های آبرسانی به  مناطق عشایری موافقت شد.

وی با بیان اینکه اولین بار در تاریخ عشایری، مقام معظم رهبری اذن ویژه‌ای برای جامعه عشایری دادند و مرقوم فرمودند که عشایر مهم هستند و برای آبرسانی به این جامعه باید تلاش کنیم، بیان کرد: سال گذشته از محل همین اعتبارات ۲۵۴ میلیارد تومان پروژه آبرسانی به جامعه عشایری در کشور اجرا کردیم.

علائی مقدم ادامه داد: شاخص برخورداری عشایر از آب سالم و پایدار قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 5درصد بود که ۴۰ سال بعد به ۴۳درصد رسید و با اذن رهبری، توجه دولت و تصویب مجلس طی دو سال گذشته به ۶۳درصد رسیده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: خراسان جنوبی جزء دو یا سه استان نخست جذب اعتبارات بند (ه) تبصره 4 بودجه است که حدود ۳۵ میلیارد تومان برای ارتقای شاخص برخورداری آب در جامعه عشایری در این استان هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مولفه‌ها برای پایداری عشایر تا بتوانند هم از شغل خود محافظت کنند و هم تولید داشته باشند، تامین آب شرب انسان و دام است.

 

بهره برداری از 570 طرح در مناطق عشایری در دهه فجر

رئیس سازمان امور عشایر ایران از بهره‌برداری ۲۸۸ پروژه آبرسانی با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومان در مناطق عشایری کشور همزمان با دهه فجر امسال خبر داد و افزود: همچنین در دهه فجر امسال در حوزه برون دستگاهی ۲۸۲ پروژه بزرگ و کوچک با همکاری ۳۲ دستگاه اجرایی با اعتبار یکهزار و ۴۴۰ میلیارد تومان در بخش عشایری کشور افتتاح می‌شود.

وی گفت: ۱۳ هزار و ۵۰۰ پنل خورشیدی در دهه فجر و تا پایان امسال بین عشایر کشور توزیع می‌شود که یکهزار و ۲۰۰ پنل مربوط به خراسان جنوبی است.

علائی مقدم گفت: جمعیت عشایر کشور زیاد نیست، اما همت بالایی دارند و با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تقریبا در ۶۰ درصد مناطق جغرافیایی کشور پراکنده هستند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: ایران کشور پهناوری است که تنوع اقلیم فراوان دارد و عشایر با به‌کارگیری استراتژی کوچ، توکل بر خداوند و تکیه بر دام و مرتع برای کشور عزت‌آفرینی کرده و به فرمان امام و رهبری لبیک می‌گویند.

 

ارتقای معیشت و رفاه عشایر را از برنامه‌های سازمان امور عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران ارتقای سطح معیشت و رفاه عشایر را از اهداف و برنامه‌های مهم سازمان امور عشایر عنوان کرد و گفت: اگر در زمینه زیرساخت‌ها و افزایش شاخص‌های برخوردار جامعه عشاییر تلاش کنیم بدون شک عشایر در اقتصاد، معیشت و تولید هم موفق می‌شوند.

وی از عشایر به عنوان نماد اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: خدمت به جامعه عشایری عین عبادت است چون در خودکفایی گوشت قرمز، اقتصاد، حفظ فرهنگ کهن ایران اسلامی و فرهنگ عمیقی که مختص کشور است کار بزرگی انجام می‌دهند.

علائی مقدم افزود: با عنایت دولت تحولات بسیار عظیمی در هفت سال گذشته در راستای خدمت‌رسانی به جامعه عشایری اتفاق افتاده است.

تاکید بر تلاش بیشتر برای راه های دسترسی عشایر به سامانه های عرفی

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به وجود ۶۶ هزار کیلومتر ایلراه عشایری در کشور، افزود: عشایر در شهر و روستا زندگی نمی‌کنند پلاک، خیابان، بولوار یا پارک ندارند لذا باید برای راه های دسترسی عشایر به سامانه های عرفی تلاش بیشتری کنیم.

وی بیان کرد: به همین لحاظ در قانون بودجه ۱۴۰۰ ردیف مستقل راه‌های عشایری را به مجلس پیشنهاد داده ایم و تصویب شد که امید است ابلاع شود.

علائی مقدم گفت: در خصوص برق‌رسانی از وزارت نیرو و شرکت توزیع برق استان قدردانی می‌کنیم که در محلات عشایری نهبندان برق پایدار فراهم شده است.

 

دفترچه‌های عشایری تا پایان امسال اعتبار دارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه دفترچه‌های عشایری تا پایان امسال اعتبار دارد، تاکید کرد: عشایر باید به تعاونی‌های عشایری مراجعه کنند و کارت شناسایی هوشمند با پنج سال اعتبار که با آن می‌توانند به سازمان هدفمندی یارانه‌ها و سایر مراکز مراجعه کنند، را دریافت کنند.

 وی گفت: در حوزه زنان عشایری که ۵۰ درصد جامعه عشایری را تشکیل می‌دهند برای پرداخت تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت پنج ساله آمادگی داریم.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٩ - ١٩:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: