نسخه چاپی


۲۸ درصد اشتغال ایلام به عشایر اختصاص دارد

درآمد سالیانه عشایر ایلام 10 هزار میلیارد ریال است

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: عشایر این استان با پرورش یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سبک ۲۸ درصد زیربنای اشتغال استان را به خود اختصاص داده‌اند و سالیانه بیش از 10 هزار میلیارد ریال درامد دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر ایلام، فرشاد یاسمی اظهار داشت: مجموع درآمد سالیانه عشایر استان ایلام بیش از ده هزار میلیارد ریال است که این درآمد از طریق فروش گوشت قرمز، شیر و فرآورده‌های لبنی حاصل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد گوشت قرمز استان ایلام توسط عشایر تامین می‌شود، مشکلات عشایر استان را افزایش قیمت نهاده‌های دامی و فروش دام و تولیدات عشایر عنوان کرد و گفت: به دلیل جلوگیری از ورود دلال‌ها به بازار محصولات دامی عشایر و رونق فروش این محصولات، پیشنهاد شده نمایشگاه دائمی فروش محصولات دامی در استان راه‌اندازی شود.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام با بیان اینکه بهبود وضعیت جامعه عشایری از اولویت‌های مهم این اداره کل است، افزود: با تامین اعتبار لازم، پروژه آبرسانی آب شرب ثابت به عشایر تیمه و زیتون شهرستان دهلران به بهره‌برداری رسید.

یاسمی اظهار داشت: پروژه آبرسانی آب شرب پایدار به عشایر ایوان نیز دارای پیشرفت فیزیکی۸۰ درصد است و در تلاش هستیم در آینده نزدیک روند آبرسانی به جامعه عشایری شهرستان بدره را از سیار به ثابت تغییر دهیم. 

وی یادآور شد: از نظر ساختار سازمانی، استان ایلام دارای یک اداره کل و ده اداره شهرستانی است که در کنار این ادارات یک اتحادیه عشایری و ۱۲ شرکت تعاونی در حال فعالیت هستند.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام افزود: اتحادیه تعاونی عشایری استان ایلام با توجه به شناخت نیازهای جامعه عشایری تاکنون یک هزار تن نهاده دامی بین عشایر استان توزیع کرده است.

یاسمی به پلاک‌گذاری دام‌ عشایر استان اشاره کرد و افزود: از سال گذشته برای جلوگیری از قاچاق دام و خام‌فروشی، اقدامات لازم برای پلاک‌گذاری دام‌ عشایر در استان اتخاذ شده و تنها نگرانی ما انتقال بیماری کرونا در این مقطع زمانی و هزینه پلاک‌گذاری برای صاحبان دام است.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام با اشاره به تصویب طرح شناسایی دام عشایر در کمیسیون قاچاق کالا و دام استان، افزود: از زمان تصویب این طرح هرگونه خدمات دهی به جامعه عشایری منوط به پلاک‌گذاری دام شده است.

وی از رشد پلاک‌گذاری دام از 3 درصد به ۲۰ درصد در یک ماه گذشته خبر داد و پیش‌بینی کرد تا پایان سال بیش از ۹۰ درصد دام‌ عشایر استان پلاک‌گذاری و شناسایی شوند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩ - ٠٣:٤١
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: