نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر گلستان خبر داد:

پرداخت 76 میلیارد ریال خسارت به عشایر آسیب دیده از سیل در گلستان

مدیرکل امور عشایر گلستان اعلام کرد: از مجموع ۲۸۶ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته‌شده برای خسارت سیل سال گذشته به عشایر استان، تاکنون ۷۶ میلیارد ریال در قالب کمک بلاعوض، تسهیلات ارزان قیمت و اعتبارات عمرانی پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر گلستان، رضا علیپوری اظهار داشت: بر اثر بارندگی های شدید سال گذشته که منجر به طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل در برخی شهرستان‌های گلستان از جمله مناطق عشایری شد، افزون بر ۶۰۰ میلیارد ریال به عشایر، دام‌ و اماکن نگهداری دام، واحدهای مسکونی و ایل‌راه‌های عشایری گلستان خسارت وارد شد.

وی افزود: علاوه بر این در جریان سیل شش هزار راس دام سبک عشایر بومی گلستان و عشایر کوچنده استان‌های خراسان شمالی، رضوی و سمنان که در منطقه حضور داشتند، تلف شدند.

علیپوری گفت: با پیگیری‌های انجام شده و حمایت دولت، از مجموع خسارت‌های وارده به عشایر تاکنون پرداخت ۲۸۶ میلیارد ریال مصوب شده که ۱۰۰ میلیارد ریال آن کمک بلاعوض، ۱۶۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت و ۲۶ میلیارد ریال نیز اعتبار عمرانی برای بهسازی ۷۲۰ کیلومتر ایل‌راه است که تاکنون 76 میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

مدیرکل امور عشایر گلستان گفت: علت تاخیر در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به عشایر خسارت دیده، برخی اشکالات از جمله پیش بینی نشدن اصطلاح "دامداری سنتی عشایر" در سامانه  امداد و بازسازی دولت و همچنین شیوع بیماری کرونا بود.

وی افزود: شرایط لازم برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به عشایر آسیب دیده از سیل فراهم است و افراد واجد شرایط با مراجعه به بانک‌ها و تکمیل مدارک و وثیقه می توانند تسهیلات ۱۰۰ میلیون ریالی دریافت کنند.

جمعیت عشایری استان گلستان افزون بر ۲۰ هزار نفر است که ۱۱ هزار نفر آنان عشایر استان‌های خراسان شمالی، رضوی و سمنان هستند. این عشایر ۷۵۰ هزار راس دام سبک دارند و بیشتر در شهرهای مراوه‌تپه، کلاله و گنبدکاووس به زندگی عشایری و قشلاق و ییلاق خود می‌پردازند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ٧ تير ١٣٩٩ - ١٢:٥٧
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: