نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

63 درصد جامعه عشایری کشور از سواد برخوردارند

کرمعلی قندالی گفت: 63 درصد عشایر کشور دارای سواد هستند که نسبت به سال‌های 77 و 66 رشد 40 درصدی داشته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: 63 درصد عشایر کشور دارای سواد هستند که نسبت به سال‌های 77 و 66 رشد 40 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، کرمعلی قندالی  در نشست خبری با رسانه ها در خراسان شمالی، جمعیت عشایری کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس  آمار سرشماری عشایر کوچنده در سال 87، 63 درصد عشایر کشور با سواد هستند که نسبت به سال‌های 77 و 66 رشد 40 درصدی داشته است.

 

وی با تبیین برنامه سازمان امور عشایر ایران، ارائه خدمات به عشایر را در دو بخش دانست و افزود: در حوزه ارائه خدمات به کوچندگان، بخش آبرسانی، بهسازی راه‌ها و در اختیار قرار دادن سوخت و در بخش دیگر کمک به تولید و اشتغال عشایر و تامین اعتبار برای اجرای پروژه‌های آنان از اقداماتی است که در دستور کار این سازمان قرار دارد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران درباره توانمندسازی عشایر گفت: توانمندسازی عشایر از طریق آموزش‌های فنی و حرفه‌ای موضوع بسیار مهمی است که برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: مقرر است در سال 97 در 9 استان  صد هزار نفر روز آموزش فنی و حرفه‌ای به عشایر آموزش داده شود.

 

قندالی با بیان اینکه 17 دستگاه دولتی مرتبط با حوزه عشایری هستند، خاطرنشان کرد: وظیفه نیازسنجی و اعلام نیاز‌ها به سایر دستگاه‌های مرتبط با عشایر را سازمان  امور عشایر پیگیری می‌کند.

وی گفت: ضعیف ترین دستگاه ها در ارتباط با عشایر دستگاه‌های فرهنگی هستند که تقریبا درصد همکاری آن‌ها صفر است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: در خصوص دریافت تسهیلات، عشایر می‌توانند با ضمانت زنجیره‌ای و با سود 4 درصد تا سقف 50 میلیون تومان وام بگیرند که مدت بازگشت این تسهیلات 5 ساله است.

وی ادامه داد: در حوزه اعتبارات راه سازی و سوخت‌های فسیلی 40 میلیارد تومان توسط هیئت دولت برای بخش‌ عشایری مصوب شده که 27 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

 

قندالی با بیان اینکه عشایر کشور نگران تامین نهاده‌های دامی نباشند٬ خاطرنشان کرد: از نهاده دامی برای تغذیه دام‌های عشایر تا پایان سال  تامین شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران همچنین گفت: در آینده نزدیک 90 دستگاه کامیون آبرسان وارد حوزه آبرسانی به عشایر کشور می‌شود.

 

وی یادآور شد: موضوع اصلاح نژاد در دام عشایر در دستور کار این سازمان قرار دارد اما در کنار آن باید بحث مدیریت گله نیز در نظر گرفته شود لذا دام‌های پرواری عشایر در محیطی مدیریت شده و با تغذیه حساب شده پرورش داده می‌شوند.

 

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧ - ١٤:٥٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: