نسخه چاپی


وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

تامین نهاده دامی عشایر به صورت ویژه پیگیری شود

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد معاونت امور دام با همکاری با سازمان امور عشایر موضوع تامین نهاده دامی مورد نیاز جامعه عشایری را به صورت ویژه پیگیری کند.

به  گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، هیات رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی در نشست با وزیر جهاد کشاورزی دغدغه های این فراکسیون در خصوص جامعه عشایری را مطرح کردند.

وزیر جهاد کشاورزی در این نشست با بیان اینکه دغدغه های مجلس و فراکسیون عشایری برای من هم دغدغه است، بیان داشت: پیشنهاد می دهم گارگروهی در خصوص برطرف کرن مشکل ضمانت پرداخت تسهیلات به عشایر تشکیل شود و طرح دقیقی در این خصوص در مجلس مطرح شود.

کاظم خاوازی با بیان اینکه گره تامین ضمانت برای پرداخت تسهیلات به عشایر باید از طریق شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برطرف شود، ادامه داد: بانک کشاورزی یک پروتکل برای پرداخت تسهیلات دارد و خارج از قوانین آن نمی تواند عمل کند.

وی در خصوص صادارات دام اظهار داشت: این یک موضوع دوسویه است و یک سر آن مصرف کننده است و سر دیگر آن تولیدکننده و دایره اختیارات وزارت جهاد کشاورزی نیز محدود است.

خاوازی با بیان اینکه عشایر به نهاده دامی دسترسی ندارند، صنعتی نیستند و انباری هم برای ذخیره نهاده ندارند، به معاون امور دام خود که در این نشست حضور داشت، تاکید کرد موضوع تامین نهاده دامی برای عشایر را با همکاری سازمان امور عشایر به صورت ویژه پیگیری کند.

 وزیر جهاد کشاورزی به رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: باید یک طرح تحول برای جامعه عشایری داشته باشید و دانشگاه ها را نیز در این زمینه فعال کنید که این جریان را چگونه می توان هدایت کرد که باعث حفظ فرهنگ عشایر شود.

وی بیان داشت: سازمان امور عشایر کارهای خوبی برای عشایر انجام داده اما باید یک کار جهشی و دارای خلاقیت انجام داد تا بتوانیم قدم کوچکی برای جامعه عشایری برداریم و ما هم حمایت می کنیم.

خاوازی گفت: جامعه عشایری یک جامعه بزرگ و نجیب است که دستشان به هیچ کجا نمی رسد و از کشاورزان بی پناه تر همین عشایر هستند. 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ارزش گیاهان دارویی در کشور گفت: موسیر از گیاهان دارویی و یک ثروت است اما در حال حاضر بذر موسیر نداریم و اگر این فکرها در جامعه عشایری ترویج شود آنها را از نظر اقتصادی بالا می برد.

وی با بیان اینکه آرزوی من این است که تولید کننده و زنجیره تولید جای واردکننده را بگیرد، در خصوص درخواست نمایندگان عضو فراکسیون عشایری برای اختصاص مکان هایی برای عرضه محصولات عشایر، پیشتهاد داد: یک تبصره ذیل آیین نامه ها اجرایی مرتبط، برای اختصاص مکان هایی برای عرضه محصولات عشایر و روستائیان داده شود و کمیسیون کشاورزی مجلس آن را تصویب کند.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس و حقوقی و مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان در این نشست حضور داشتند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٩ - ٠١:٠٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: