نسخه چاپی


در نشست هیات رئیسه فراکسیون عشایری با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد:

تولید گوشت توسط عشایر از 165 هزارتن به 200 هزار تن رسیده است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: با اجرای زنجیره تولید گوشت در مناطق عشایری امروز شاهد افزایش تولید به میزان 35 هزار تن توسط عشایر هستیم که از 165 هزارتن در سال به 200 تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، هیات رئیسه فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی در نشست با وزیرجهاد کشاورزی دغدغه های این فراکسیون در خصوص جامعه عشایری را مطرح کردند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت جامعه عشایری کشور، اظهار داشت: بر اساس سرشماری ثبتی مبنا عشایر کوچنده کشور که امسال نتایج  آن اعلام شد 246 هزار خانوار عشایری با جمعیت بیش از یک میلیون و 108 هزار نفر در کشور زندگی می کنند.

شاهپور علائی مقدم با اشاره به اینکه عشایر کشور در 59 درصد سرزمین جفرافیای کشور پراکنده هستند و 790 هزار هکتار از اراضی کشور را در اختیار دارند، افزود: عشایر با غیرت و تعصب به عنوان پدافند غیرعامل نقش بسیار بالایی در دفاع از مرزهای کشور دارند و سازگاری و انطباق با محیط زیست از خصلتهای عشایر است.

علائی مقدم با بیان اینکه عشایر 28 درصد دام سبک و 4 درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارند و سالانه 200 هزار تن گوشت قرمز تولید می کنند، گفت: جامعه عشایری سالانه 9.7 میلیون راس دام به بازار عرضه می کنند.

 

سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی است

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: امروز نتایج و آثار ظرفیت هایی که در قانون برنامه ششم برای جامعه عشایری ایجاد شد را می بینیم که در راستای همان اهداف ترسیم شده ما برای برقراری عدالت اجتماعی و برخورداری عشایر است و امروز از یک سازمان التماسگر به یک سازمان مطالبه گر تبدیل شده ایم.

علائی مقدم با بیان اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان چندوجهی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، گفت: امسال 153 میلیارد تومان برای تامین آب پایدارعشایر اختصاص یافت و در سال گذشته نیز 240 میلیارد تومان اختصاص داده شده بود که با این اعتبارات در دو سال گذشته 625 پروژه تامین آب در مناطق عشایری اجرا شد.

وی خاطرنشان کرد: پیش  از انقلاب 5 درصد عشایر از آب پایدار برخوردار بودند و پس از انقلاب تا سال 97 حدود 43 درصد برخوردار شدند و در دو سال گذشته این میزان به 63 درصد رسیده است.

 

افزایش تولید گوشت توسط عشایر از 165 هزارتن به 200 هزار تن

رئیس سازمان امور عشایر ایران ابراز داشت: با اجرای زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری امروز شاهد افزایش تولید گوشت به میزان 35 هزار تن توسط عشایر هستیم که از 165 هزارتن در سال به 200 هزار تن رسیده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های سازمان امور عشایر تنوع بخشی به مشاغل عشایر است، گفت: سالانه 250 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات به جامعه عشایری اختصاص می یابد که حاصل تلاش های فراکسیون عشایری و مصوبات مجلس است.

علائی مقدم با بیان اینکه در حوزه مطالعات کار بزرگی انجام داده ایم و 66 هزار کیلومتر راه عشایری را در کشور ثبت کرده ایم، افزود: موضوع اختصاص ردیف ملی به راه های عشایری را پیگیری کردیم که در کمیسیون بودجه مجلس تصویب شده و در کمیسون تلفیق در حال بررسی است.

 

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٩ - ٢٢:٥٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: