نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

تمام وظایف یک استانداری در سازمان امور عشایر وجود دارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: این سازمان گروه هدف سوم کشور را مدیرریت می کند و تمام وظایف یک استانداری در سازمان امور عشایر وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی مقدم در دیدار با نماینده نهبندان که در دفتر وی در سازمان امور عشایر حضور پیدا کرده بود، اظهار داشت: در سال های اخیر ظرفیت هایی را در قانون برای عشایر ایجاد کردیم به گونه ای که در برنامه ششم توسعه 17 بار از عشایر نام برده شده است.

وی اظهار داشت: به دلیل ایجاد ظرفیت های قانونی در دو سال گذشته انقلاب بزرگی در تامین آب پایدار برای عشایر اتفاق افتاد.

علائی مقدم با اشاره به اختصاص یارانه حمل آرد و سوخت به عشایر، گفت: سال گذشته 20 میلیارد تومان و امسال نیز ده میلیارد تومان برای یارانه حمل سوخت و آرد به جامعه عشایری اختصاص یافته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: تعداد 13 هزار پنل خورشیدی در مناطق عشایری کشور توزیع می شود که 90 درصد هزینه این پنلها را دولت تامین می کند و 10 درصد آن را خود عشایر پرداخت می کنند.

وی گفت: تعداد 800 خانه بهداشت از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مناطق عشایری در دست راه اندازی است.

علائی مقدم اظهار داشت: در چهار سال گذشته 1800 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به عشایر پرداخت کرده ایم که موجب صیانت و پایداری اشتغال در مناطق عشایری شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه 66 هزار کیلومتر راه عشایری در کشور وجود دارد که نیاز به رسیدگی دارند، گفت: پیگیری کردیم یک ردیف بودجه ای مستقل برای نگهداری راه های عشایری اختصاص یابد و در انتظار اختصاص 50 میلیارد تومان با تصویب در کمیسون تلفیق مجلس هستیم.

وی یادآور شد: از محل فاینانس 18 کامیون آبرسان برای آبرسانی به عشایر خراسان جنوبی تامین و 11 نفر نیز در سال گذشته برای امور عشایر استان استخدام کردیم.

 

عشایر گردن همه ملت حق دارند

نماینده مردم نهبندان و سربیشه نیز در این دیدار گفت: در این چند سال اتفاقات مثبتی در مناطق عشایری خراسان جنوبی افتاده و پروژه های خوبی اجرا شده است.

مصطفی نخعی با بیان اینکه عشایر قشری تولید کننده و زحمت کش هستند که به کشور خدمت می کنند و حق آنان بیش از اینها است، افزود: عشایر در کشور تولید ثروت می کنند و روی پاهای خودشان ایستاده اند و با تولیدات خود به تمام اقشار جامعه کمک می کنند.

وی گفت: خراسان جنوبی پتانسیل های خوبی دارد اما یک محرومیت تاریخی هم دارد که لازم است پروژه های خوبی که در مناطق عشایری استان اجرا می شود ادامه پیدا کند و ما  هم در مجلس آمادگی هرگونه همکاری با سازمان را داریم.

نخعی گفت: امیدواری در مردم و عشایر استان که عمدتا در مناطق مرزی به عنوان مرزداران کشور تلقی می شوند ایجاد شده و به خاطر خدماتی که اتفاق افتاده مهاجرت معکوس در خراسان جنوبی داریم.

وی ادامه داد: نهبندان 36 هزار کیلومتر وسعت دارد اما نیروی انسانی امور عشایر شهرستان کم است که کمک کنید نیروی کافی در امور عشایر شهرستان استخدام شود.

مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی نیز در این نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته در مناطق عشایری استان بویژه در حوزه تامین آب پایدار برای عشایر شهرستان های نهبندان، زیرکوه و طبس ارائه داد و گفت: فاز دوم پروژه آبرسانی به عشایر خواجه منجیکوه در نهبندان آماده بهره برداری است و در دهه فجر امسال افتتاح می شود.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٩ - ١٢:٣٥
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: