نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

عشایر بیشترین اثر گذاری را در اقتصاد کشور دارند

رئیس سازمان امور عشایر ایران در شورای عشایری فراشبند بیان داشت: عشایر بیشترین فایده و اثر کذاری را در اقتصاد کشور دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر فارس، علائی مقدم اظهار داشت: جمعیت عشایر نسبت به جمعیت شهری و روستایی زیاد نیست ولی 29 درصد دام ، 34 میلیون هکتار مراتع معادل 59 درصد از سرزمین جغرافیایی را در اختیار دارند و همواره هم و غم آنان تولید است و معیشت و رفاه مردم مدنظرشان است.

وی افزود: یکی از دغدغه های دولت تامین گوشت قرمز است که به طور کلی در کشور معادل 860 هزار تن گوشت قرمز استفاده می شود، که 25 درصد گوشت قرمز از منابع دام سبک توسط عشایر تامین می شود. 

علائی مقدم با تاکید بر اینکه جامعه عشایری باید مورد حمایت قرار گیرند، گفت: عشایر نقش اساسی پدافند غیرعامل در حفظ امنیت و کیان  کشور دارند و تمام امنیت مرزی کشور را مدیون عشایر هستیم و این تنها به خاطر سلاح غیرت و تعصب به مملکت و وابستگی به انقلاب، امام و خون شهدا است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: این سازمان در برهه های قبل به گونه ای تعریف شده بود که فقط ارائه خدمات و پشتیبانی به کوچندگان عشایری را انجام می داد اما با تلاش های بسیار زیادی که در سالهای اخیر انجام شده به یک سازمان فنی و مهندسی تبدیل شده که باید در تمام ابعاد زندگی عشایر نقش ایفاد کند.

وی افزود: سازمان امور عشایر، اتحادیه ها و تعاونی های عشایری باید تلاش و توان خود را به کار گیرند تا عشایر از ابعاد سیاسی، اجتماعی و رفاهی تقویت شوند.

علائی مقدم با توضیح اینکه شاخص های برخورداری از آب پایدار سالم و بهداشتی تا قبل از انقلاب 5 درصد بوده و بعد از انقلاب اسلامی به 43 درصد رسید، افزود: در سال 98 و 99  این شاخص به  63 درصد رسیده است و این به خاطر استفاده درست از ظرفیت های قانونی به نفع عشایر است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: در کشور 66 هزار کیلومتر ایلراه عشایری وجود دارد که 12 هزار کیلیومتر از این ایلراه ها در اختیار عشایر استان فارس است که باید از ظرفیت های قانونی استفاده کرد تا ایلراه ها مرمت و بازسازی شوند.

نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیر و کارزین در مجلس نیز در شورای عشایری فراشبند اظهار داشت: همه افتخارم این است که خود از جنس عشایر هستم و تمام تلاش خود را در مجلس برای رفاه عشایر به کار می گیریم تا عشایر بتوانند از تمام ظرفیت های قانونی استفاده کنند.

 فروردین افزود: اجرای موفق طرح های پایدار اشتغال عشایری موجب کاهش مهاجرت به شهرها، درآمدزایی و کمک به اقتصاد و معیشت خانوارهای عشایری، اشتغالزایی جوانان عشایری و پایین آمدن نرخ بیکاری در جامعه عشایری می شود بنابراین پرداخت تسهیلات بانکی به عشایر باید در زمان خاص انجام شود.

وی گفت: خدمات رسانی به عشایر باید به نحو مطلوبی صورت گیرد و تمامی ادارات و دستگاه های اجرایی  نگاه ویژه ای به جامعه عشایری داشته باشند.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ١٦ دی ١٣٩٩ - ٠٨:٣٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: