نسخه چاپی


۲۵ میلیون راس دام کشور در اختیار عشایر است

عشایر می توانند نیاز کشور به گوشت قرمز را تامین کنند

نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس گفت: جامعه عشایری به صورت ثابت حدود ۲۵ میلیون راس دام مولد و ذخیره ژنتیکی کشور را در اختیار دارند و می توانند نیاز کشور به گوشت قرمز را تامین کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری خانه ملت، علی اکبری در خصوص افزایش 18 میلیون راسی جمعیت دامی کشور با شروع فصل زایش، گفت: اگر آمار ارائه شده در خصوص افزایش 18 میلیون راسی دام سبک صحیح باشد می‌توانیم نیاز کشور به واردات گوشت قرمز را تا حدودی تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه 75 درصد از دام مولد سبک  عشایری در بهمن و اسفند ماه شروع به زایش می‌کنند، ادامه داد: با زایش 75 درصد از جمعیت دام مولد چرخه اقتصاد عشایر می‌چرخد هر چند که حدود 4 درصد آن تلف می‌شود.

اکبری با بیان اینکه بخشی از دام سبک کشور در اختیار جامعه روستایی و دامپروری‌ها است، تصریح کرد: این احتمال وجود دارد با شناور بودن قیمت گوشت قرمز و بالا بودن قیمت دام در کشورهای همسایه بخشی از دام موجود در دامداری‌ها و روستاها به بازار عرضه نشود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس بیان داشت: در برخی از نقاط کشور دامداران با استفاده از نژادهایی مانند "رومانوف" به سمت چند قلوزایی حرکت کرده‌اند هرچند که ابعاد وسیع و گسترده‌ای ندارد.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٨ آبان ١٣٩٨ - ١٢:٣٣
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: