نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

باید به عشایر بعنوان قشر توانمند و تاثیرگذار جامعه توجه کرد

کرمعلی قندالی گفت: کمک به عشایر نباید از منظر این باشد که جزو قشر فقیر جامعه‌اند بلکه باید از منظر توانمندی و تاثیرگذاری آنان در استقلال کشور به آنان توجه کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: کمک به عشایر نباید از منظر این باشد که قشر فقیر جامعه‌اند بلکه باید از منظر توانمندی و تاثیرگذاری و نقش آنان در استقلال کشور به جامعه عشایری توجه کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، کرمعلی قندالی در جلسه شورای عشایری استان مرکزی با اشاره به اهمیت و جایگاه عشایر در کشور اظهار داشت: در کشور جامعه‌ای به نام عشایر وجود دارد، آمارها، درصدها و دهه‌های گذشته بیانگر این است که جمعیت این جامعه در تقریبا ثابت مانده است.

 

وی افزود: ثابت بودن جمعیت عشایری به دلیل سازگاری آنان با محیط زیست و توجه به منابع زیست‌محیطی است بطوریکه عشایر مثالی از محیط‌بانان و حافظان طبیعت هستند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که کمترین صدمات وارد شده به محیط زیست در حوزه عشایر است، افزود: این موضوع به‌سبب احساس مالکیت و تعلق خاطری است که عشایر به منابع طبیعی و محیط زیست دارند.

 

قندالی تصریح کرد: تعلق خاطر عشایر به این سرزمین یک ظرفیت مثبت و عظیم است که نباید مورد غفلت واقع شود زیرا این غفلت سبب صدمات چندین برابر می‌شود.

 

وی بیان کرد: باید بهترین فنون و امکانات را برای عشایر تامین کرد اما نباید بگذاریم به فرهنگ‌ و اصالت این قشر صدمه‌ای وارد شود.

 

قندالی با بیان اینکه عشایر هیچ فرقی در نیازمندی‌های  زیرساختی، فرهنگی، بهداشتی و سایر نیاز‌ها با یک شهروند شهری ندارند، بیان داشت: بخشی از کار ما در سازمان امور عشایر سیاست‌گذاری، نیازسنجی و کار اجرایی برای انجام  پروژه های زیرساختی در مناطق عشایری است.

 

وی با اشاره به آئین‌نامه ساماندهی عشایر مصوب هیات وزیران در سال 1384  اظهار داشت: در این آیین نامه در 17 ماده و چند تبصره کاملا وظایف دستگاه‌ها  مشخص شده است و با توجه به ظرفیتی که این آئین نامه دارد باید به‌عنوان میثاقی که می‌تواند کمک‌کننده در برطرف کردن مسائل و مشکلات عشایر  باشد به آن توجه شود.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در حوزه توانمندی های تولیدی، عشایر جزو جوامعی  هستند که بهره‌وری آنان بسیار بالا است، توضیح داد: 25درصد از گوشت قرمز کشور، 35 درصد از صنایع دستی، 28 درصد دام سبک، 4 درصد دام سنگین توسط عشایر تولید می شود و  38 میلیون هکتار از بهترین مراتع کشور را در اختیار دارند.

 

قندالی با اشاره به اینکه تمام عشایر عضو تعاونی های عشایری هستند، گفت: عشایر در حوزه تعاون مشارکت خوبی دارند و در همین استان مرکزی 770 خانوار عشایری زندگی می کنند که همه جزو تعاونی هستند و از استان‌های توانمند است.

 رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: عشایر استان مرکزی 330 هزار راس دام دارند که  میانگین سهم هر خانوار 500 راس می شود و این درحالی است که میانگین کشوری 111 راس است و این بدین معناست که ظرفیت استان مرکزی پنج برابر تولید میانگین تولید مواد لبنی و دامی است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: مصوبه هیئت دولت 50 میلیارد تومان کمک به تامین یارانه علوفه ای، مصوبه تنش‌آبی به مبلغ 20 میلیارد تومان پیشنهاد و 70 درصد آن پرداخت شد.

 

قندالی خاطرنشان کرد: تسهیلات پرداختی دولت در سه سال گذشته به عشایر 800 میلیارد تومان بوده که 400 میلیارد تومان آن با سود 4 درصد و بازگشت 5 ساله و400 میلیارد تومان دیگر هم از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص یافته است.

وی گفت: استان مرکزی علی‌رغم صنعتی بودن اگر به بخش عشایر آن توجه شود در بسیاری از نیاز‌ها مانند تامین گوشت، صنایع دستی، گردشگری و گیاهان دارویی می‌تواند توانا باشد.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران قول داد تا آخر سال یک تانکر آبرسان و دو ماشین کمک‌دار به امور عشایر استان مرکزی اختصاص یابد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧ - ١٠:٢٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: