نسخه چاپی


مدیر امور عشایر استان تهران خبر داد:

کوچ پائیزه عشایر استان تهران به مناطق قشلاقی آغاز شد

هاتف ممیزی گفت:کوچ پاییزه عشایر استان از مناطق ییلاقی به سمت مناطق قشلاقی از 15 شهریورماه جاری آغاز شد.

مدیر امور عشایر استان تهران اعلام کرد: کوچ پاییزه عشایر استان از مناطق ییلاقی (سردسیر) به سمت مناطق قشلاقی (گرمسیر) از 15 شهریورماه جاری آغاز شد و به مدت دو ماه ادامه دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرانا، هاتف ممیزی افزود: یک هزار و 800 خانوار عشایر استان تهران به همراه 600 خانوار عشایر مهمان از استان های سمنان، قم و مرکزی که حدود 100 روز در مناطق ییلاقی شهرستان های فیروزکوه، دماوند و شمیرانات مستقر بودند اکنون به مناطق میانبند و قشلاقی جنوب استان در حال عزیمت هستند.


وی با اشاره به خدمات رسانی به عشایر اظهار داشت: در سال جاری به عشایر کوچنده خدماتی نظیر آبرسانی سیار، توزیع سیلندر گاز و آرد، مرمت ایل راه های عشایری و سایر خدمات ارائه و با سایر دستگاه های اجرایی از قبیل بهداشت و درمان، راه و شهرسازی، منابع طبیعی، محیط زیست و فرمانداری ها هماهنگی لازم انجام شده است.


ممیزی گفت: در سال جاری استقرار سامانه های استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی و حمام های خورشیدی در مناطق ییلاقی اجرا شد.


وی مرمت و بازسازی منابع تامین آب آشامیدنی عشایر در مناطق ییلاقی، واکسیناسیون دام عشایر، فعال سازی شبکه تلفن همراه و راه اندازی فروشگاه سیار این قشر را از دیگر خدماتی عنوان کرد که با حمایت استانداری تهران در مناطق ییلاقی استان انجام شده است.


مدیر امور عشایر استان تهران با بیان اینکه بازگشت عشایر از مناطق ییلاقی مستلزم عبور دام عشایر از مناطق میانبند (مسیر بین ییلاق و قشلاق) است خاطرنشان کرد: به دلیل توسعه فضاهای شهری، صنعتی و کشاورزی برخی از معابر عشایر مسدود شده است.


وی گفت: هرگونه ایجاد مانع در مسیر کوچ عشایر مغایر با قانون است و با متخلفان برخورد خواهد شد.


حدود سه هزار خانوار عشایری در استان تهران زندگی می کنند که همه ساله در این فصل به مناطق قشلاقی استان از جمله شهرستان های ورامین، پاکدشت، ری، ملارد و شهریار رهسپار می شوند.


  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٨ شهريور ١٣٩٧ - ٠٩:٤٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: