نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت:

700 میلیارد ریال اعتبار برای تامین آب عشایر کشور مصوب شد

کرمعلی قندالی گفت: امسال 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت از محل منابع حاصل از احکام بودجه، مالیات بر افزایش افزوده و برنامه ششم توسعه برای تامین و انتقال آب عشایر کشور مصوب شده اما هنوز تخصیص نیافته است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی دولت از محل منابع حاصل از احکام بودجه، مالیات بر افزایش افزوده و برنامه ششم توسعه برای تامین و انتقال آب عشایر کشور مصوب شده اما هنوز تخصیص نیافته است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ایلام اظهار داشت: در حال حاضر 600 دستگاه تانکر آبرسان روزانه 15 هزار لیتر آب را در مناطق عشایری کشور حمل و توزیع می کنند.

 

وی اضافه کرد: تا پایان سال جاری 90 دستگاه تانکر آبرسان و 120 ماشین کمک فنردار به ادارات عشایر استان ها تحویل داده شود که سهم استان ایلام چهار تانکر و پنج دستگاه ماشین کمک فنردار است.

 

قندالی یادآور شد: منابع آبی در سال های اخیر محدود و حجم آب منابع اندک شده اما با این وجود شبکه های آبرسانی در نزدیک ترین کانون های اسکان و ییلاق و قشلاق عشایر استقرار یافته اند.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: طی سه سال اخیر هشت هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تامین نهاده و پرورش دام پرداخت شده و همچنین از محل قانون توسعه پایدار روستایی و عشایری اولویتی برای پرداخت تسهیلات به عشایر در نظر گرفته شده است.

 

وی در مورد مشکل خطوط ارتباط دهی عشایر یادآور شد: بر اساس بخشنامه شورای عشایری، وزارت ارتباطات مکلف است در خصوص سرویس های آنتن دهی برای نقاط کور محل اسکان عشایر اقدام کند.

 

قندالی در خصوص دام مازاد و حذفی عشایر اضافه کرد: دولت بر حسب شرایط بازار و تنظیم قیمت ها دام حذفی یا مازاد عشایر را به قیمت تضمین شده خریداری می کند اما امسال به توجه به افزایش قیمت ها عشایر تمایلی برای فروش دام به دولت با قیمت پیشنهادی نداشتند و ترجیح آنها فروش دام در بازار آزاد با نرخ بالاتر است.

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران سرشماری عشایر کوچنده کشور نیز اظهار داشت: سرشماری نفوس و دام عشایر هر 10 سال یکبار انجام می گیرد و سال 98 نیز سرشماری این جامعه در کل کشور انجام می شود.

 

وی افزود: هرچند زندگی و جمعیت عشایری در این مدت دستخوش تحول شده اما طی 10 سال گذشته جمعیت زیادی از جامعه عشایری کاسته نشده و در هر خانوار که زندگی عشایری داشته اند حداقل یک یا 2 نفر همچنان این نوع زندگی سنتی را ادامه می دهند.

  • تاریخ درج خبر : شنبه ١٣ مرداد ١٣٩٧ - ١١:٢٠
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: