نسخه چاپی


قائم مقام سازمان امور عشایر ایران:

عشایر از منابع طبیعی استفاده بهینه می کنند

شاهپور علایی مقدم گفت: عشایر از منابع طبیعی برای رونق اقتصادی کشور استفاده بهینه می کنند و در بهره وری عوامل تولید طبیعی بهترین عملکرد را دارند.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر از منابع طبیعی در راستای تولید و رونق اقتصادی کشور استفاده بهینه می کنند و در بهره وری نیروی انسانی و عوامل تولید طبیعی بهترین عملکرد را دارند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران به نقل از روابط عمومی امور عشایر اردبیل، شاهپور علایی مقدم پیش از ظهر امروز سه شنبه 8 خرداد در مراسم تکریم و معارفه مدیران کل  سابق و جدید امور عشایر استان اردبیل اظهار داشت: جامعه عشایری به عنوان گروه هدف سوم کشور بعد از جامعه شهری و روستایی شناخته می شوند که بخش عمده فرهنگ ایرانی برگرفته از آداب و رسوم عشایر است.

 

وی با اشاره به جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری عشایر است که حدود دو درصد جمعیت کشور را شامل می شوند، افزود: میانگین درآمد ماهانه عشایر در حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که تلاش داریم تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان را به دو برابر افزایش دهیم.

 

 

علایی مقدم  بیان کرد: 164 میلیون هکتار اراضی در سطح کشور وجود دارد که 150 میلیون هکتار در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و 75 درصد منابع آبی کشور نیز در اختیار بخش کشاورزی است.

 

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر افزود: در کنار این اراضی کشاورزی، 84 میلیون مرتع در سطح کشور وجود دارد که 34 میلیون هکتار از این مراتع در اختیار عشایر در بیش از 15 هزار سامانه عشایری در سطح کشور قرار دارد.

 

وی گفت: در برنامه ششم توسعه توجه مناسبی به عشایر به عنوان متولیان تولید شده است که 25 درصد گوشت قرمز کشور و 35 درصد صنایع دستی کشور توسط  آنان تولید می شود.

 

علایی مقدم اظهار کرد: با تمامی خدماتی که جامعه عشایری به کشور ارائه می دهند متاسفانه درآمد ماهیانه آنان در حدود یک میلیون و 100 هزار تومان است که با برنامه ریزی های انجام شده، تا پایان برنامه ششم توسعه تلاش داریم با حذق دلالان در امر خرید و فروش تولیدات عشایر میزان درآمد آنان را به دو برابر افزایش دهیم .

 

قائم مقام سازمان در پایان این مراسم که در محل سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، با تقدیر از زحمات قادر هنرمند، مدیرکل سابق امور عشایر اردبیل، از طرف رئیس سازمان امور عشایر ایران حکم انتصاب معرفت آذری را به عنوان مدیرکل جدید امور عشایر استان اردبیل به وی ابلاغ کرد.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٨ خرداد ١٣٩٧ - ١٤:٤٢
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: