نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر اردبیل:

به عشایر باید به ازای تمدن آنان نگاه کرد

مدیرکل امور عشایر اردبیل با بیان اینکه به عنوان یک عشایرزاده خدمت گزاری به عشایر را افتخار خود می دانم گفت: به عشایر باید در ازای تمدن آنان نگاه کرد.

مدیرکل امور عشایر اردبیل با بیان اینکه به عنوان یک عشایرزاده خدمت گزاری به عشایر را افتخار خود می دانم گفت: به عشایر باید در ازای تمدن آنان نگاه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، قادر هنرمند در گردهمایی سراسری مدیران امور عشایر کشور در اردبیل با اشاره به پروژه های شاخص عشایری این استان اظهار داشت: این پروژه ها شامل پروژه آبرسانی ایستگاه پمپاژ آج چشمه با اعتبار حدود 70 میلیارد ریال، پروژه آبرسانی ایستگاه پمپاژ دشت فتحعلی برای آبیاری 5000 هکتار و ساماندهی 750 خانوار عشایری منطقه با هزینه کرد 195 میلیارد ریال، و پروژه آبرسانی قلی بیگلو در مساحتی حدود 900 هکتار که یک پروژه مشترک با استان آذربایجان شرقی است.

در ادامه این گردهمایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل در سخنانی گفت: گردهمایی مدیران سازمان امور عشایر کشور فرصت مغتنمی برای بررسی و رفع و رجوع مسائل و مشکلات عشایر است.

خلیل نیکشاد با بیان اینکه از مجموع دو میلیون راس دام استان، 5/1میلیون واحد دام استان در اختیار عشایر است، گفت: ظرفیتی که عشایر استان دارند ایجاب می کند برای ساماندهی عشایر بازه زمانی مشخص کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت تعریف کنیم.

وی با اشاره به موضوع گردشگری و توریسم عشایر،تاکید کرد: از توسعه صنعت توریسم و گردشگری عشایر با توجه به گشایشی که می تواند در اقتصاد استان و  کشور ایجاد کند نباید غافل بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل اظهار داشت: توسعه و پوشش حمایت هایی مانند بیمه عشایر و محصولات آنان می تواند فرایند تولید عشایر را ارتقا و رونق ببخشد.

نیکشاد گفت: روش و فرایند تولید در مناطق عشایری باید از شیوه تولید سنتی جلو ببریم و با پرهیز از خام فروشی و ایجاد صنایع تبدیلی آن را رونق دهیم که ارزش افزوده آن شامل عشایر خواهد شد. 

بر اساس این گزارش، در ادمه این گردهمایی معاون استاندار اردبیل نیز در سخنانی اظهار داشت: اگر زندگی بشر را از ابتدای تاریخ بررسی کنیم می بینم که یک موزه تاریخی و فرهنگی از زندگی بشر اتفاق افتاده که جامعه عشایری شامل همه اینها می شود.

ندایی با بیان اینکه زندگی عشایری بر پایه علم صورت گرفته است، گفت: این زندگی با رشد و تکامل تکنولوژی از بین نخواهد رفت و البته ما هم باید برای حفظ زندگی عشایر تلاش کنیم.

وی افزود: تولیدات عشایر تولیدات ارگانیک است و بهترین و سالم ترین محصولات اعم از دامی، لبنی و صنایع دستی توسط عشایر تولید می شود.

معاون استاندار اردبیل افزود: عشایر واقعا زیبنده خدمت هستند و ما مسئولان مکلف به خدمات رسانی به این جامعه مولد هستیم.

ندایی با بیان اینکه در استان اردبیل حدود 80 هزار نفر جمعیت عشایری داریم که بیش از 10 درصد جمعیت استان را شامل می شود، اظهار داشت: بعد از انقلاب خدمات خوبی در مناطق عشایری انجام شده است اما همچنان مشکلاتی در آبرسانی، در کوچ، و ... وجود دارد که باید این مشکلات مرتفع شود.

  • تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - ٠٨:٥٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: