نسخه چاپی


رئیس سازمان امور عشایر ایران:

زندگی عشایر بسیار سخت و طاقت فرسا است

کرمعلی قندالی گفت: عشایر قشری کم توقع و مولد هستند و زندگی آنان بسیار سخت و طاقت فرسا است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر قشری کم توقع و مولد هستند و زندگی آنان بسیار سخت و طاقت فرسا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر کشور، کرمعلی قندالی امروز دوشنبه 24 اردیبهشت ماه در گردهمایی سراسری مدیران امور عشایر کشور در اردبیل در سخنانی با بیان این مطلب افزود: جامعه عشایری در برابر مشکلات و سختی های این نوع از زندگی مثل کوه ایستاده اند.

 وی با بیان اینکه عشایر مردمان نجیبی هستند، تاکید کرد: ما مسئولان به عشایر مدیون هستیم و باید برای برطرف کردن مشکلات آنان با جدیت تلاش کنیم.

قندالی ادامه داد: تنها قشری که در کشور بصورت خودگردان زندگی می کنند عشایر هستند و اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی در زندگی عشایر بروز و حضور دارد. 

رئیس سازمان امور عشایر با بیان اینکه عشایر قرق بانان و جنگل بانان افتخاری هستند،گفت: هنوز اگر مراتع بکر دست نخورده ای در کشور وجود دارد مراتعی است که در اختیار عشایر است.

وی افزود: اگر می خواهیم از منابع طبیعی و محیط زیست حفاظت کنیم یکی از پایه های اصلی و محکم آن عشایر هستند.

قندالی گفت: اگر در بحث مواد غذایی دنبال سلامت غذا هستیم این سلامت در تولیدات عشایر  وجود دارد.

رئیس سازمان امور عشایر اضافه کرد: در بحث گردشگری نیز مردم امروز تشنه دیدن زندگی عشایری و آداب و رسوم  آنان هستند که نمادی از ظرفیت های گردشگری کشور است.

وی ادامه داد: در بحث گیاهان دارویی هم ظرفیت های بسیار خوبی در مناطق عشایری وجود دارد که باید به نحو مطلوب از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

قندالی گفت: مصرف زدگی در زندگی عشایر معنایی ندارد مگر آنچه به صورت خود مصرفی از تولیدات خود استفاده می کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از توجه دولت و مجلس به عشایر عنوان کرد: در برنامه پنجم تنها یک بار نام عشایر برده شده بود اما خوشبختانه در برنامه ششم 17 مورد نام عشایر بکار برده شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از هشت سال بود که شورای عالی عشایر برگزار نشده بود، افزود: خوشبختانه در دولت یازدهم شورای عالی عشایر دوبار تشکیل شد و که مصوبات خوبی برای ارتقاء سطح سواد، بهداشت، فرهنگ و ... عشایر تصویب شده است.

وی اضافه کرد: امسال نیز سومین جلسه شورای عالی عشایر،از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، به ریاست معاون اول رئیس جمهور و وزار و مسئولین دستگاه های مرتبط برگزار می شود.

 

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٥:٤٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: