نسخه چاپی


مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان:

روستاییان و عشایر توانمند از کمیته امداد خارج می‌شوند

به گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر 120 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد که توانمند شده و درآمد پیدا کرده‌اند از حوزه حمایتی خارج و بیمه پایه می‌شوند.

به گفته مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر 120 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد که توانمند شده و درآمد پیدا کرده‌اند از حوزه حمایتی خارج و بیمه پایه می‌شوند، اما بدلیل آنکه در ابتدای راه هستند کمیته امداد حق بیمه آنها را تامین و صندوق بیمه روستاییان نیز دو برابر آن را از دولت دریافت و تامین می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمدرضا واعظ مهدوی در مراسم امضای تفاهم نامه بیمه اجتماعی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) با صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه حرکت از نظام مساعدت اجتماعی به لایه بیمه پایه استراتژی نظام رفاه است، گفت: تفاهم نامه امروز با کمیته امداد تحقق بخش این استراتژی است و بر این اساس 120 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد که توانمند شده و درآمد پیدا کرده‌اند از حوزه حمایتی خارج و وارد بیمه پایه می‌شوند، اما چون ابتدای راه هستند کمیته امداد پذیرفته حق بیمه آنها را تامین کند، البته صندوق هم دو برابر آن را از دولت دریافت و تامین می کند.

وی با بیان اینکه نظام چندلایه تامین اجتماعی به سه لایه مساعدت اجتماعی، بیمه های پایه و تکمیلی تقسیم می‌شود افزود: جمعیت فاقد توان کار در لایه مساعدت اجتماعی قرار می گیرند و در لایه بیمه پایه افراد مشغول به کار وارد شده و این توانایی را دارند مبلغی برای دوران بازنشستگی و ازکار افتادگی بپردازند.

واعظ مهدوی ادامه داد: این تفاهم نامه امکان افزایش جمعیت تا 140هزار نفر را پیش بینی کرده است.همچنین اگر بعدها جمعیت هم بیشتر شود تفاهم نامه های بعدی پیش بینی شده استچنانچه مددجویانی از کمیته امداد مایل باشند غیر از کمک امداد، حق سرانه بدهند، با معرفی امداد به صندوق بیمه اجتماعی ملحق می‌شوند و صندوق دو برابر پرداختی آنها را تامین و تحت شمول قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه این تفاهم نامه گام مهمی در حمایت اولیه گروه های نیازمند مساعدت اجتماعی و خروج از پوشش حمایتی و ورود به بیمه های پایه بعد از توانمندسازی است و امیدوارم این افراد به سطوح بالاتر بیمه های تکمیلی برسند گفت: تلاش می کنیم کمک های دولت را در لایه بیمه‌های پایه معطوف به همگان کنیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر افزودهدف گذاری ما پوشش بیمه‌ای روستاییان و عشایر است. برآورد ما پوشش 4 میلیون و 700 هزار فاقد بیمه در این حوزه است. تا کنون 1 میلیون و 600 هزار نفر تحت پوشش هستند و با این قرارداد به یک میلیون و 700 هزار نفر افزایش می یابند. امیدواریم به یک جدول زمانی برای افزایش نرخ پوشش در سال آینده برسیم.

براساس این گزارش، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز با اشاره به تفاهم‌نامه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در راستای انتقال بیمه 120هزار نفر از مددجویان کمیته امداد به صندوق مذکور گفت: سهم 5 درصد کمیته امداد از حق بیمه 23 میلیارد تومان می‌شود که نقدا پرداخت می‌کنیم؛ 10 درصد هم سهم دولت است لذا جامعه هدف (مددجویان) هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.

وی با بیان اینکه بیمه اجتماعی بخشی از خدمات متنوع کمیته امداد است گفت: اگر چتر بیمه‌های اجتماعی فراگیر شود لازم نیست افراد تحت پوشش کمیته امداد تلقی شوند، بلکه همانند سایر بازنشستگان و بیمه شدگان خواهند بود و عنوان "فقیر" به آنها اطلاق نمی‌شود.

وی افزود: در واقع اینها مردم عادی‌اند که می‌توانند با توانمند شدن به سیستم تامین اجتماعی و بیمه‌ای متصل شوند، البته ما سال 86 یکبار چنین تفاهم نامه‌ای امضاء کرده بودیم که بعد از 10 سال تجدید می‌شود، زیرا شرایط عوض شده و در حال ایجاد شرایط بهتری هستیم.

فتاح با بیان اینکه چندهزار نفر در دو سه سال اخیر از پوشش ما خارج و وارد پوشش بیمه های اجتماعی شده‌اند و این امر با این توافق نامه شتاب می گیرد اظهار کرد: البته در سال 92 وقفه‌ای در تفاهم نامه قبلی به علت اختلافاتی کوچک با وزارت رفاه ایجاد شد که اکنون حل شده است. در واقع حساب کتاب ما روشن و تسویه حساب صورت می‌گیرد؛ حساب ما از سال 86 تا 96 روشن است و بر این اساس هرکدام از بیمه شدگان که 10 سال حق بیمه پرداخت کردند و شرط سنی  60 سال را دارند می‌توانند از خدمات بازنشستگی استفاده کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیان اینکه در تفاهم نامه جدید سهم 5 درصد ما از حق بیمه 23 میلیارد تومان می‌شود که نقدا پرداخت می‌کنیم گفت: 10 درصد هم سهم دولت است و در واقع صندوق دو برابر مبلغ ما کنار می گذارد. بنابراین جامعه هدف ما هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کند و همه حق بیمه را از بودجه دولتی و کمک‌های مردمی تقبل می کنیم.

فتاح با اشاره به اینکه در این توافق نامه فقط مددجویان روستایی مشمول می‌شوند عنوان کرد: قرارداد دیگری در حوزه مددجویان شهری با تامین اجتماعی داریم و 140 هزار نفر را هم آنجا بیمه کردیم. طبق تفاهم نامه جدید اگر هم فردی از روستا به شهر مهاجرت کند همچنان جزو بیمه اجتماعی روستاییان محسوب می‌شود.

به گفته وی، در مجموع جمعیت بیمه شدگان کمیته امداد به 280 هزار نفر می‌رسد.

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦ - ١١:١٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: