نسخه چاپی


قائم مقام سازمان امور عشایر ايران در نشست خبري:

تلاش مي كنيم درآمد ماهانه عشایر در برنامه ششم توسعه دو برابر شود

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران گفت: افزایش دو برابری درآمد ماهانه عشایر در برنامه ششم توسعه در دستور کار اين سازمان قرار دارد.

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران گفت: افزایش دو برابری درآمد ماهانه عشایر در برنامه ششم توسعه در دستور کار اين سازمتن قرار دارد که تحقق آن نیازمند الزامات فنی مهندسی و تسهیلات کم بهره است.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان امور عشاير ايران، شاهپور علایی مقدم روز یکشنبه 13 اسفند ماه در یک نشست خبری با اعلام این مطلب افزود: بررسی ها نشان می دهد که میانگین درآمد ناخالص سالانه هر خانوار عشایر حدود 28 میلیون تومان است که اگر هزینه ها را کاهش دهیم این مبلغ برای هر خانوار عشایری در ماه یک میلیون و 100 هزار تومان مي شود که نسبت به سایر اقشار جامعه درآمد ناچیزی است.

 

وی ابراز داشت: طبق ماده 10 و 12 مدیریت بحران و خشکسالی در طول سه سال گذشته حدود 400 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله برای کاهش اثرات خشکسالی و تامین علوفه به جامعه عشایری پرداخت شد که این استثنایی ترین فرصتی است که طی چند سال اخیر اتفاق افتاده است.

 

علايي مقدم اظهار داشت: براساس بند «ب» ماده 52 مصوبه مجلس شورای اسلامی از ورودی اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز سالانه 100 میلیارد تومان سرمایه در گردش به جامعه عشايري تخصیص می یابد و هیچگونه مقررات دست و پا گیری در اين خصوص نداریم.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران از تخصیص 1000 میلیارد تومان اعتبار از لایحه جدید دولت و تسهیلات 1.5 میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی به جامعه عشایری خبر داد و گفت: این تسهیلات برای اجرای هفت برنامه شامل تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز، تکمیل زنجیره تولید لبنیات، توسعه کشت گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی، توسعه گردشگری عشاير و توسعه اراضی شیبدار  در مناطق عشايري پرداخت مي شود.

 

وی در خصوص تسهيلات 1.5 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی بهروستاييان و عشاير گفت: پیشنهاد داده ایم وثیقه تسهیلات 50 میلیارد تومانی عشایری را مستثنی قرار دهند و مناطق مرزی و عشایری با سود 4 و 6 درصد از این تسهیلات بهره مند می شوند

 

علایی مقدم اظهار داشت: با توجه به این که طی سالیان گذشته توجه زیادی به جامعه عشایری مولد کشور نشده بود اما 
با رویکرد جدید دولت و مجلس شورای اسلامی در زمینه قوانین و مقررات، فرصت های خوبی برای تثبیت جامعه عشایری و ایجاد اشتغال آنان ایجاد شد.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران ادامه داد: در قانون برنامه 5 ساله پنجم یکبار از عشایر نامبرده شده بود اما در قانون ششم توسعه 17 بار از عشایر نامبرده شده که این ظرفیتی است که ما مسئولان برای ساماندهی، ارتقای معیشت عشایر و سیاست های اقتصاد مقاومتی در جامعه عشاير که نماد الي اقتصاد مقاومتی هستند، اجرا کنیم.

 

وی در مقایسه روند جمعیتی جامعه روستائیان و عشایر گفت: در سال 1335 ترکیب جمعیتی کشور 68 درصد روستائی، 
در سال 1359 (ابتدای انقلاب اسلامی) ترکیب جمعیتی 52 درصد روستایی و مابقی شهری را شاهد بودیم این درحالیست که اکنون از جمعیت 80 میلیونی کشور، جمعیت روستایی به 21 میلیون نفر رسیده و 60 میلیون نفر شهری هستند.

 

علايي مقدم روند کاهشی جمعیت روستایی و عشایری و مهاجرت آنان به شهرها را ناشی از نبود اقتصاد روستایی مناسب، ایجاد اشتغال، توجه به بخش کشاورزی دانست و افزود: در سال 1345 نزدیک به 38 درصد ترکیب جمعیتی کشور عشایری با زندگی مبتنی بر دام و مرتع بودند که این امر زندگی عشایری را از روستایی جدا می کند.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران با بیان این که جامعه عشایری ضمن حفظ فرهنگ ایرانی در قلمرو خودشان در مراتع و منابع طبیعی به توسعه پایدار و امنیت غذایی کشور کمک می کنند، گفت: عشایر با داشتن سهم 25 درصدی تولید گوشت قرمز، سهم 35 درصدی صنایع دستی و سهم 40 درصدی فرش صادراتی کشور نقش بسزایی در اشتغال و ارزآوری دارند.

 

وی اضافه کرد: جامعه عشایری کشور با یک میلیون و 200 هزار جمعیت در قالب 230 هزار خانوار معادل 2 درصد جمعیت فعلی کشور را تشکیل می دهند که به دلیل اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و متکی بودن این قشر به دانش بومی و عرفی، و استفاده صحیح از منابع طبیعی و افزایش بهره وری، کاهش جمعیت عشايري نداشتیم.

 

** افزایش تولید گوشت قرمز جامعه عشایری به 220 هزار تن در برنامه ششم توسعه

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران در بحث زنجیره تولید گوشت قرمز نیز اظهار داشت: براساس برنامه ششم توسعه قرار است در صورت مهیا شدن بودجه و تسهیلات لازم، میزان تولید گوشت جامعه عشایری کشور به 220 هزار تن در سال برسد که با 15 درصد افزایش سهم این جامعه به 35 درصد تولید کشور می رسد.

 

وی با بیان این که نیاز فعلی کشور به گوشت قرمز 860 هزارتن است، یادآورشد: در طول برنامه پنجم توسعه عشایر 162 هزارتن گوشت قرمز کشور را تولید مي کردند که این رقم در طول 3.5 سال اخیر به 190 هزارتن رسیده است.

 

به گفته وی، در سال 95 تولید گوشت قرمز جامعه عشایری کشور 184 هزارتن بوده است.

 

علايي مقدم ادامه داد: در حال حاضر عليرغم  پتانسیل بالای جامعه عشایری در توليد اما به دلیل محدودیت مراتع، کاهش بارندگی ها و عدم فشار به مراتع امکان افزایش تولید بیش از میزان اعلام شده نیست.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران اضافه كرد: البته برای افزایش تولید گوشت قرمز از روش های اصلاح نژاد دام، ضریب دو قلوزایی در دام های پرواری، افزایش ضریب تبدیل و تغذیه علوفه ای، افزایش وزن بره و بکارگیری از جدیدترین یافته های تحقیقاتی بهره مند می شویم تا با کاهش هزینه ها، تولید را افزایش دهیم.

 

علایی مقدم با بيان اينكه جامعه عشایری دارای 24 میلیون راس انواع دام سبک است ابراز داشت: در ابتدای برنامه پنجم ضریب تبدیل علوفه به میزان گوشت میانگین کشوری در بخش عشایری به ازای مصرف 11 کیلوگرم علوفه یک کیلوگرم افزایش وزن دام را داشتیم که اکنون این رقم به هفت کیلوگرم بهبود یافته و حتی در برخی از استان ها شاهد رکورد مصرف پنج کیلوگرم علوفه هستیم.

 

وی با بیان این که در کشور 28 نژاد دام در مناطق مختلف وجود دارد، افزود: توان تولیدی این دام ها یکسان نیست به طور مثال در بلوچستان نژاد پشمی و در مغان نژاد گوشتی داریم که باید از این ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم.

 

قائم مقام سازمان امور عشایر ايران با اشاره به این که در گذشته تنها از سه نوع علوفه کاه، یونجه و جو استفاده می شد، اظهار داشت: اکنون برای افزایش وزن دام زنده، کنستانتره علوفه ای در اختیار جامعه عشایری قرار می گیرد.

 

وي يادآور شد: در طول چهار سال گذشته جو یارانه ای مدت دار به میزان 900 هزارتن در بین عشایر توزیع شد که در تعدیل اثرات خشکسالی تاثیر خوبی داشته است

 

علايي مقدم اضافه کرد: از 85 میلیون هکتار مراتع کشور نزدیک به 34 میلیون هکتار در اختیار جامعه عشایری قرار دارد که در ایجاد اشتغال تولید و توسعه صادرات نقش ایفا می کنند به همین دلیل در برنامه ششم توسعه، قانون گذار و سازمان امور عشایر تلاش در تنوع بخشی مشاغل و افزایش میانگین درآمد این جامعه را دارند.

 

** برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری از 15 اسفند ماه

علایی مقدم همچنین از برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی های روستایی و عشایری خبر داد و گفت که این نمایشگاه از 15 اسفند ماه با حضور مقامات بلند پایه کشوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران شروع به کار می کند و به مدت چهار روز به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

دبير ستاد برگزاري سومين نمايشگاه توانمندي هاي عشاير ادامه داد: در این نمایشگاه 203 تعاونی عشایری شهرستانی، 21 اتحادیه استانی و دو اتحادیه مرکزی و عشایری در فضایی به مساحت 2 هزار مترمربع حضور دارند.

 

وي گفت: در این نمایشگاه تمامی فعالیت هایی که در چادرهای عشایری به صورت طبیعی شامل صنایع تبدیلی، صنایع دستی، گیاهان دارویی پخت نان و غذاهای سنتی، محصولات ارگانیک و موسیقی به نمایش عموم گذاشته می شود و شهروندان می توانند در این نمایشگاه اقدام به خرید کنند.

 

  • تاریخ درج خبر : دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦ - ٠٨:٠٨
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: