نسخه چاپی


مدیرکل امور عشایر سمنان:

۴۰درصد تسهیلات خشکسالی به عشایر استان سمنان پرداخت شده است

حمیدرضا حسینی از پرداخت ۴۰ درصد تسهیلات سه میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی خشک‌سالی در ‏سطح روستائیان و عشایر استان خبر داد‎.‎

مدیرکل امور عشایر سمنان از پرداخت ۴۰ درصد تسهیلات سه میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی خشک‌سالی در ‏سطح روستائیان و عشایر استان خبر داد‎.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری مهر، حمیدرضا ‌حسینی گفت: تاکنون یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت‌شده و مابقی نیز در دست پانجام است.

وی افزود: این تسهیلات ۱۰ و ۱۵ میلیون تومانی با سود 4 درصد توسط یکی از بانک‌های عامل استان با دوره بازپرداخت پنج‌ساله به متقاضیان اعطا می‌شد.

مدیرکل امور عشایر سمنان درباره دیگر اقدامات صورت گرفته در سطح استان برای جلوگیری از شرایط خشک‌سالی و یا کاهش آسیب‌های آن، بيان داشت: با توجه به کاهش شدید بارندگی فصل پاییز و فقر مراتع مسیر کوچ، تاکنون ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر آب‌رسانی رایگان به آبگاه‌های استان انجام و بیش از شش هزار و ۵۰۰ تن جو علوفه‌ای برای تعلیف دستی دام سبک بین عشایر توزیع‌ شده است.

‌حسینی از استقرار ۵۴ تانکر پلی‌اتیلن یک هزار تا دو هزار لیتری در مناطق قشلاقی برای تأمین آب مورد نياز عشاير خبر داد و افزود: ۱۳ هزار و ۶۰۰ متر لوله برای آب‌رسانی به سامانه‌های عرفی و محل استقرار زمستانی گله‌های عشایر استان سمنان به دامداران تحویل‌شده است.

وی ادامه داد: پرداخت تسهیلات ارزان ‌قیمت، تأمین علوفه و آب‌رسانی رایگان از مهم‌ترین اقدامات و فعالیت‌ها از سوی اداره امور عشایر سمنان برای تسهیل در کوچ قشلاقی عشایر استان سمنان محسوب می‌شود.

مدیرکل امور عشایر سمنان اضافه کرد: بیشترین محل استقرار قشلاقی دام‌های عشایر استان متعلق به ایل عشایر سنگسری در مناطق گرمسیری جنوب شهرستان‌های شاهرود و میامی است و برخی از دامداران نیز قشلاق خود را به‌عنوان عشایر مهمان در استان‌های خراسان شمالی و گلستان می‌گذرانند.

‌حسینی اظهار داشت: عشایر استان سمنان با طی یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه ییلاق به قشلاق، رکورد طولانی‌ترین مسیر کوچ کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: علاوه بر رتبه شاخص استان سمنان در فرآوری ۴۲ نوع محصول از شیر دام سبک در کشور، میزان تولید گوشت قرمز استان از دام‌های عشایر کوچ در سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه به ۹ هزار و ۲۰۰ تن رسید که با توجه به‌احتمال بروز خشک‌سالی حفظ این میزان تولید نیاز به حمایت مسئولان دارد.

  • تاریخ درج خبر : يکشنبه ١٢ آذر ١٣٩٦ - ١٠:٢٦
  • /
  • ارسال به دوست
  • نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: