سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧  |  
رئیس سازمان امور عشایر ایران: تعداد 90 دستگاه کامیون آبرسان به ناوگان آبرسانی عشایر کشور افزوده می شود.
اخبار > 120 هزار میلیارد اعتبار برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یافت


  چاپ        ارسال به دوست

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری:

120 هزار میلیارد اعتبار برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یافت

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: 120 هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور توسعه اشتغال در روستاها و مناطق عشایر نشین اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، سید ابوالفضل رضوی در جشنواره کارآفرینی و مشاغل زنان روستایی در خمین با بیان این مطلب افزود: این میزان اعتبار با لایحه دو فوریتی دولت در سال گذشته و تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی بعد از گذشت 9 ماه اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: 60 میلیارد ریال از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی بدون سود و به همین میزان نیز از منابع بانک های عامل کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق توسعه کار آفرینی است.

رضوی ادامه داد: این تسهیلات با سود 6 درصد و برای مناطق مرزی با کارمزد چهار درصد برای اولین بار بعد از تاریخ انقلاب اسلامی در دولت دوازدهم به منظور رشد و شکوفایی اقتصاد ملی از نیمه آذر ماه پرداخت می شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری بیان کرد: 45 درصد از این رقم معادل 50 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی و 10 درصد به صنعت و معدن، 10 درصد در بخش گردشگری و بقیه برای شهرهای زیر 10 هزار نفر با هدف افزایش سرمایه در گردش تخصیص یافته است.


وی افزود: میزان تسهیلات برای هر طرح از یک میلیارد تا 20 میلیارد ریال است و دارای یک سال تنفس و 6 ماه دوره مشارکت است.

رضوی گفت: زمان بازپرداخت این تسهیلات پنج تا 9 سال است و برای اخذ تسهیلات هیچ گونه محدودیت وثیقه بانکی وجود ندارد و وثیقه بانکی و ضمانت متنوع است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تاکید کرد: بر اساس دستور رئیس جمهوری بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات باید آسان ترین روش را در نظر بگیرند و طلب کردن وثیقه شهری جایز نیست و سند مالکیت روستایی در محل اجرای طرح و یا ضمانت زنجیره ای و یا سفته به عنوان وثیقه بانکی نیز قابل قبول است.

وی گفت: سهم هر استان از این اعتبار بر اساس سه شاخص درآمد روستایی، جمعیت روستایی و تعداد بیکاران تعیین می شود.

رضوی سهم استان مرکزی از اعتبار مذکور را بیش از دو هزار و 400 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اگر مسئولان هر استانی در جذب اعتبارات فعال باشند سال آینده سهم هر استان افزایش می یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با تاکید بر این که بانک ها باید تسهیلگر باشند، گفت: اگر روستاییان به حق خود نرسند باید در مدت یک ماه علت پرداخت نشدن تسهیلات را اعلام کنند و دستگاه های اجرایی نیز رسیدگی کنند.

وی گفت: با عزم راسخ دولت برای رسیدن به نرخ اقتصادی مطلوب و ریشه کن کردن بیکاری با تبعیت از فرامین رهبری همانگونه که بساط داعش برچیده شد باید ریشه فقر و بیکاری نیز خشک شود.

براساس این گزارش مشاور وزیر و مدیر کل توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی جهاد کشاورزی نیز در این همایش در سخنانی گفت: بازاریابی مهمترین مشکل تولید کنندگان خرد در بخش کشاورزی و زنان روستایی است.

 

فروغ السادات بنی هاشم افزود: دسترسی نداشتن به بازار ملی، منطقه ای و بین المللی برای عرضه محصولات تولیدی دغدغه تولید کنندگان خرد و زنان جامعه روستایی کشور است.

وی بیان کرد: از ظرفیت ها و توانمندی های تولید کنندگان و زنان روستایی استفاده نمی شود در حالی که استفاده از این مهم در افزایش درآمد خانوارهای روستایی، اشتغالزایی، کاهش مهاجرت و افزایش صادرات به طور مستقیم تاثیر گذار است.

بنی هاشم با بیان اینکه آموزش راهبرد حل این مشکل است، ادامه داد: آموزش علمی، تخصصی، فنی و کارآمد همراه با برنامه به بازاریابی کمک می کند به طوری که تولید کنندگان با آگاهی می توانند محصولات تولیدی را با بسته بندی مناسب و نشان تجاری به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنند.

وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی در راستای آموزش زنان روستایی با اختصاص ردیف بودجه ای ملی گام هایی برداشته است.

مشاور وزیر و مدیر کل توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی جهاد کشاورزی ادامه داد: برگزاری جشنواره های کارافرینی نیز تاثیر به سزایی در بازاریابی و معرفی توانمندی های زنان روستایی دارد.

وی تاکید کرد: در اکثر شهرها بازار محلی وجود دارد اما غرفه ای ویژه برای تشکل زنان به چشم نمی خورد تا زنان بتوانند محصولات تولیدی خود را در این بازارها عرضه کنند.

بنی هاشم گفت: با وجودی که در اراک فروشگاه دائمی عرضه محصولات به عنوان مرکز رشد راه اندازی شده و در این فروشگاه غرفه برای زنان روستایی اختصاص یافته اما اطلاع رسانی در این زمینه از سوی رسانه ها کمرنگ است.

وی راهکار دیگر برای افزایش تولید و اشتغال زنان روستایی را تسهیلات ارزان قیمت بیان کرد و افزود: بانک ها باید به سرمایه اجتماعی روستایی و تشکل های روستایی اعتماد کنند و در پرداخت تسهیلات نهایت همکاری را داشته باشند.


١١:١٠ - شنبه ٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٤٨٢٦    /    تعداد نمایش : ١٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 


 
  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک