جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧  |  
رئيس سازما امور عشاير در ديدار با رئيس مركز آمار ايران : آمار دقيق نياز اصلي برنامه ريزي براي جامعه عشايري كشور است.
اخبار > کوچ عشایر قشقايي به مناطق قشلاقي بوشهر آغاز شد


نسخه چاپی نسخه چاپی

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر خبر داد:

کوچ عشایر قشقايي به مناطق قشلاقي بوشهر آغاز شد

فرهمند آقايي گفت: بخشي از عشاير قشقايي پس از سپری کردن فصل ییلاق در استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان، کوچ به مناطق قشلاقی بوشهر را آغاز کردند.

فرهمند آقايي گفت: بخشي از عشاير قشقايي پس از سپری کردن فصل ییلاق در مناطق سردسیر استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان، کوچ به مناطق قشلاقی بوشهر را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرهمند آقایی گفت: جمعیت عشایری در استان بوشهر 31هزار نفر در قالب پنج هزار و 200 خانوار است که سه هزار و 311 خانوار کوچرو هستند.

وي اضافه کرد: در استان بوشهر 25  کانون اسکان عشایري در هشت شهرستان استان وجود دارد که یک کانون آن در منطقه بوشکان به صورت هدایت شده و مابقی خودجوش هستند.

آقايي بیان کرد: برای روان سازی مسیر عشایر کوچرو همه راه های عشایری استان باز و هشت دستگاه تانکر آبرسانی نیز كار آبرساني به عشاير كوچنده را انجام مي دهند.

مديركل امور عشار استان بوشهر اظهار داشت: امسال 48 میلیارد ریال اعتبار برای امور عشایر استان بوشهر مصوب شده است که این میزان  2.5برابر اعتبار سال گذشته است.

وی بیان کرد: هشت میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و یک میلیارد ریال برای آموزش عشایر استان بوشهر جذب شده است.

آقايي با اشاره به اینکه جامعه عشایری استان بوشهر سالانه 6هزار و 500 تن گوشت قرمز تولید می کنند افزود: توزیع 30 میلیارد ریال اعتبار میان تشکل ها و خانوارهای عشایری در ارتباط با پرواربندی دام و افزایش تولید گوشت قرمز از جمله برنامه های اداره کل امور عشاير استان بوشهر است.

مديركل امور عشاير استان بوشهر با بيان اينكه تامین آب از مهمترین مشکلات عشاير استان است بيان داشت: برق رسانی به کانون های اسکان عشایر، مخزن ذخيره آب و مولدهای خورشیدی از نیازهای اصلي جامعه عشایری در استان بوشهر است.

آقایی گفت: برای تامین علوفه دام های عشایری استان تاکنون 400 تن جو تهیه و توزیع شده است.

مدیرکل امور عشایر استان بوشهر دبا اشاره به اينكه خشکسالی های پی درپی زندگی عشاير استان را با مشکل روبرو کرده است، گفت:  هر چند اعتبار مصوب آبرسانی سیار به امور عشایر از چهار میلیارد و 850میلیون ریال به هشت میلیارد و 100 میلیون ریال افزایش یافته ولی همچنان محدودیت آب و علوفه در مراتع از مهمترین مشکلات جامعه عشایری استان بوشهر است.

وی یادآور شد: عشایر استان بوشهر 6 هزار و 500 تن گوشت قرمز، 13هزار تن شیر، 12هزار تن سایر فرآورده های دامی، 30هزار مترمربع صنایع دستی، 50 هزار تن محصولات زراعی و باغی در سال توليد و روانه بازار مصرف مي كنند.

  • تاریخ درج خبر : چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦ - ١٢:٥١
  • /
  • ارسال به دوست
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 


 
  ارتباط با سازمان کد پستی: 1416943571
  آدرس: تهران- میدان فلسطین - خیابان فلسطین - خیابان بزرگمهر - نبش خیابان برادران مظفر - پلاک 12
ایمیل سازمان: Ashayer@ashayer.ir
  تلفن های تماس: 66412360 و 5-66973883-021   دورنگار: 66412691     سامانه پیام کوتاه: 664 000 100
روابط عمومی:  66973789

 

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به سازمان امور عشایر ایران است.
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک